Koronawirus a pacjenci onkologiczni
#1
Nie jest to kolejny serwis informacyjny na temat  koronawirusa,   ale wątek poświęcony problemom
pacjentów onkologicznych w obliczu pandemii.
Wiadomo, że tacy pacjenci są szczególnie narażeni na groźne powikłania  tej infekcji, nie tylko wskutek osłabienia
organizmu chorobą i terapiami, ale zwyczajnie z powodu wieku.
Tymczasem prawie wszystkie ręce przywołane na pokład zajęły się wirusem, więc ludzie chorzy na nowotwory mają problem.

Od dziś zamknięte jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, to znaczy nieczynne są poradnie, nieczynna diagnostyka.
Tylko pacjenci w trakcie terapii (chemia i radio) mogą kontynuować leczenie.
Raniutko przed głównym wejściem utworzyła się niewielka kolejka, pacjenci wchodzili pojedynczo, mierzono im gorączkę, dezynfekowano ręce, dawano maseczkę i odprowadzano na oddziały.

OK, ale co z pacjentami, u których nowotwór właśnie zdiagnozowano, albo z takimi, u których nowotwór dopiero się podejrzewa? Co z takimi ze wznową?

Konkretnie  - co my mamy radzić takim pacjentom?
Że mają czekać?

No dobra, rak prostaty rośnie powoli, być może całe zamieszanie potrwa tylko kilka tygodni.
Oby!

Kolejna rzecz  - badania PSA.
Zbliża się koniec kwartału, dla wielu jest to czas kontrolnych badań.
Z tym też  trzeba się wstrzymać?
Przede wszystkim  - żeby się nie narażać?
Odpowiedz
#2
Ważne! Koronawirus SARS-CoV-2: Zalecenia dla pacjentów onkologicznych


Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars...ych-985306
Odpowiedz
#3
W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wszystkim osobom zaleca się pilny kontakt pod numerem telefonu - 800 190 590 - infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. - Wszystkich pacjentów prosimy o stosowanie się do zaleceń ogólnych Ministra Zdrowia - akcentuje Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Co z chorymi, którzy są leczenie w trybie ambulatoryjnym? Oto zalecenia PTO:

1. Pacjent przed wizytą w centrum onkologii powinien zmierzyć sobie temperaturę. Jeśli wynik pomiaru będzie równy 38 stopni C lub wyższy, występują objawy, takie jak: kaszel, duszność oraz pacjent znajduje się w grupie ryzyka (pobyt w okresie ostatnich 14 dni w rejonie aktywnej transmisji koronawirusa SARS CoV-2 lub kontakt z osobą zakażoną) – NIE POWINIEN PRZYCHODZIĆ DO CENTRUM ONKOLOGII, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie dla innych pacjentów przebywających w szpitali.

2. Pacjent, jeśli to możliwe powinien przyjechać do szpitala sam lub w towarzystwie maksymalnie jednej osoby. Szpitale proszą o ograniczenie przychodzenia do szpitala z osobami towarzyszącymi – nie dotyczy to pacjentów, którzy potrzebują wsparcia opiekuna. Osoba towarzysząca musi być zdrowa – jej również zostanie zmierzona temperatura i zebrany wywiad medyczny.

3. Wejścia do szpitali onkologicznych mogą być ograniczone – w celu minimalizowania ryzyka szpitale zamykają wejścia do szpitali, pozostawiając tylko specjalne śluzy. Prosimy o stosowanie do informacji na drzwiach szpitali.

4. Ponadto, niektóre szpitale mogą wprowadzić zmiany w wizytach kontrolnych – zalecamy, aby zadzwonić wcześniej do szpitala i zapytać, czy planowana wizyta jest aktualna. Jeśli wizyta nie została odwołana – prosimy stosować się do ww. procedur bezpieczeństwa.

5. Pacjenci proszeni są o przychodzenie na wyznaczoną godzinę, którą mają Państwo w karcie pacjenta. Nie ma potrzeby by przychodzili Państwo wcześniej i narażali się na ryzyko infekcji.

https://www.termedia.pl/onkologia/Calkow...37206.html
Odpowiedz
#4
Gdy czekałem na wypis ze szpitala, drzwi do ordynatora były otwarte i słyszałem jak dawał dyspozycje odnośnie wstrzymania wszelkich przyjęć.
Padło pytanie, co z tymi co mają zaplanowany zabieg usunięcia prostaty z uwagi na nowotwór.
Usłyszałem: „przesunąć na maj”… jakoś tak dziwnie mi się zrobiło, bo uświadomiłem sobie, że gdyby moja operacja przesunięta została o parę dni, to również dotyczyłoby to mnie…
Odpowiedz
#5
[Obrazek: ET-PiITXQAYTQr0?format=jpg&name=medium]
Odpowiedz
#6
(26.03.2020, 20:48:01)Dunolka napisał(a): [Obrazek: ET-PiITXQAYTQr0?format=jpg&name=medium]

Nie wiem jak inni, ale oprócz "pisanego kodu", to żadnego obrazka nie widzę Huh

Admin... widzę to w sposób normalny i to na sprzęcie mobilnym.
Odpowiedz
#7
Ja widzę niebieskie tło, a na nim tekst z telefonem dla pacjentów onkologicznych.

1 kwietnia Józek ma mieć kontrolną  wizytę w Centrum Onkologii.
Oczywiście, odwoła tę wizytę.
Chyba nie ma potrzeby się narażać.
W obecnej sytuacji nie będzie eksperymentował z odstawianiem bikalutamidu, ze zmniejszaniem dawki etc.
Nie ma możliwości kontroli sytuacji, najbezpieczniej jest kontynuować terapię.
Odpowiedz
#8
(27.03.2020, 14:09:30)fsmutas napisał(a):
(26.03.2020, 20:48:01)Dunolka napisał(a): [Obrazek: ET-PiITXQAYTQr0?format=jpg&name=medium]

Nie wiem jak inni, ale oprócz "pisanego kodu", to żadnego obrazka nie widzę Huh

Admin... widzę to w sposób normalny i to na sprzęcie mobilnym.

Przypuszczam, że może to być wina przeglądarki (mam Firefoxsa) bo obrazek nie wyświetla mi się ani na pc-cie, ani na lapku.
Ewentualnie jeszcze jakieś poboczne działanie antywira (mam Kasperskiego) - zamontowany i na pc, i na lapku,
Sprawdzałem na komórce - wszystko jest ok, tj. obrazek się wyświetla.
Odpowiedz
#9
Cytuję fragment artykułu z ostatniej Prostatopedii.

Dr. Oliver Sartor: Potential Link between COVID-19 and Prostate Cancer?


Is there a possible link between prostate cancer and COVID-19?

One of the receptors that the virus binds to is TMPRSS2. TMPRSS2 is well known in prostate cancer circles because it is expressed in prostate cancer and is part of a translocation, the TMPRSS2-ERG translocation, or TMPRSS2-S family translocation, which occurs in about half of men. TMPRSS2 is also expressed in the lung. You may have read that there is a predilection toward male death in this disease. The infection rate doesn't seem to vary particularly, although men may have a slightly higher infection rate, but the death rate and severe COVID-19 disease rate is worse in men.
TMPRSS2 in the lung can be downregulated, or reduced or suppressed, by androgen deprivation therapy (ADT). Alexander Meisel, from the University Hospital in Zurich, brought this idea to Bayer, who has a drug called Nubeqa (darolutamide). This drug can downregulate the androgen receptor and is reversible. Bayer is going to do a clinical trial in hospitalized COVID-19 patients using Nubeqa (darolutamide)
There are other agents that could be used in this setting. Some may be as simple as Casodex (bicalutamide). This is not an endorsement for people to start taking Casodex (bicalutamide), but a clinical trial will be done on ADT. Because the TMPRSS2 is a receptor for the virus and is expressed within lung tissue, that may explain part of the male predilection for severe COVID-19 illness. 
[i][Prostatepedia’s Note: This means that there is a chance that men on Androgen Deprivation Therapy are protected slightly from COVID-19 compared to men their age not on ADT. Clinical Trials are underway; please do not rush to ask your doctor to prescribe ADT unless you are already in treatment. This is just a hypothesis and has not been shown to be true.]
[/i]


O co chodzi, w  wielkim skrócie:
 
Dr. Oliver Sartor, zapytany, czy istnieje związek między koronawirusem a rakiem prostaty,
wyjaśnia, że wirus ten łączy się z pewnym receptorem na powierzchni błony komórki, znanym z badań nad rakiem prostaty. Receptor ten występuje aż u połowy mężczyzn, co tłumaczy większą śmiertelność mężczyzn z powodu koronowirusa.

Co ważne  - doktor ten stawia  hipotezę, że mężczyźni na hormonoterapii (również na bikalutamidzie) są z powodu zablokowania tego receptora(?) w jakimś sensie chronieni przed koronawirusem.

Byłaby to przynajmniej jedna dobra strona hormonoterapii.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości