Protonoterapia w leczeniu raka prostaty (i nie tylko)
#1
Terapia protonowa, inaczej radioterapia protonowaradioterapia hadronowa lub protonoterapia, to rodzaj radioterapii, podczas której wykorzystuje się wiązkę protonów - dodatnio naładowanych cząstek, które przenikają przez skórę do guza. Terapia protonowa jest najnowocześniejszą metodą leczenia nowotworów złośliwych, która odznacza się wyjątkową skutecznością.

Terapia protonowa wykorzystuje mega dawkę, bo 230 MeV (megaelektronowoltów), promieniowania protonowego w celu zniszczenia złośliwych zmian nowotworowych. To znacznie wyższa dawka niż w standardowej radioterapii. Jednak to nie jedyne różnice. 
W czasie naświetlania protony formowane są do bardzo wąskiej wiązki (tzw. wiązki ołówkowej) i przenoszone - za pomocą obrazowania 3D - dokładnie do nowotworu złośliwego. Następnie protony uszkadzają DNA komórki nowotworowej, przez co niemożliwy jest podział komórki nowotworowej, a nawet następuje jej śmierć. Dzięki temu, że wiązka promieniowania dociera do guza z dużą precyzją, znajdujące się wokół zdrowe tkanki pozostają praktycznie nienaruszone. 
W związku z tym ryzyko powikłań po protonoterapii jest znacznie mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej terapii, a co za tym idzie - szybciej też wraca się do zdrowia.

Terapia jest  wykorzystywana przede wszystkim u chorych na nowotwory gałko ocznej. Dzięki niej u pacjenta z czerniakiem gałki ocznej można ocalić oko i zdolność widzenia. Poza tym protonoterapię można wykorzystać do usuwania niektórych nowotworów głowy i szyi, w okolicy rdzenia kręgowego oraz miednicy. Radioterapię protonową stosuje się także w przypadku chłoniaków, mięsaków kości i tkanek miękkich, nowotworów urologicznych - szczególnie prostaty i pęcherza moczowego - a także nowotworów płuc i wielu innych.

Ta najnowocześniejsza metoda leczenia nowotworów złośliwych jest przeznaczona głównie dla chorych, u których konwencjonalne naświetlanie nie może być stosowane, ponieważ nowotwór znajduje się w szczególnie trudno dostępnych miejscach (i w związku z tym nie można go usunąć dostępnymi dotąd metodami), jest zbyt głęboko usytuowany, zbyt blisko sąsiaduje z ważnymi organami (wrażliwymi na uszkodzenia) lub gdy konwencjonalna terapia naraża chorego na poważne powikłania.

Film pokazujący działanie urządzenia https://youtu.be/MS590Xtq9M4 

Terapia protonowa znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Nowotwory, których leczenie terapią protonową sfinansuje NFZ, to:
  • nowotwory podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej u dorosłych
  • mięśniaki tkanek miękkich i kości u dzieci
  • nowotwory zatok obocznych nosa
  • nowotwory zarodkowe wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej
  • wysoko zróżnicowane glejaki
Niestety, leczenie raka prostaty terapią protonową nie jest refundowane przez NFZ.

Poniżej adres strony, na której można znaleźć ośrodki, gdzie jest dostępna terapia protonowa. Takie ośrodki znajdują się w Czechach, w Niemczech itd. (Elu -jesień 2015 dziękuję za link)

http://www.proton-therapy-today.com/where-to-get-pt/

Nie wszystkie ośrodki zajmują się prostatą, ale można włączyć "more info" i znaleźć szczegółowe informację co do zakresu leczenia. Na pewno RGK można leczyć w Szwecji ( Uppsala) - tam są kierowani duńscy pacjenci , ale też  w Pradze, Dreźnie, w kilku innych niemieckich ośrodkach. 

Poniżej link do ośrodka w Essen (Niemcy) strona polskojezyczna
https://www.wpe-uk.de/pl/ou-terapii-prot.../prostata/

oraz w Monachium - strona polskojęzyczna 
http://www.rptc.pl/rptc-centrum.html

a także w Pradze - strona spolszczona
http://protonoterapia.pl/proton-therapy-center-czech/
Odpowiedz
#2
Poniżej link do pierwszego badanie dotyczące długoterminowych wyników terapii protonowej ( PT ) w kierunku raka prostaty w Japonii.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852348/

można skorzystać z tłumacza Google a ja zacytuje tylko fragment podsumowania


Cytat:"Podsumowując, ta retrospektywna analiza wieloinstytucjonalnego badania sugeruje, że PT jest skuteczna i dobrze tolerowana w przypadku raka prostaty. Jednak potrzebne są dalsze dowody na skuteczność PT w przypadku raka prostaty"

Czyli jest dobrze, ale czy aż tak dobrze, to dopiero się dowiemy.
Odpowiedz
#3
Cześć , jestem tu nowa. Mąż z rakiem prostaty. Lat 47. Gleagson 3+3 i 3+4. Zastanawiamy się nad protonoterapią. Czy ktoś z forumowiczów ją miał ?
Odpowiedz
#4
(12.09.2023, 13:39:16)niziołek napisał(a): Cześć , jestem tu nowa. Mąż z rakiem prostaty. Lat 47. Gleagson 3+3 i 3+4. Zastanawiamy się nad protonoterapią. Czy ktoś z forumowiczów ją miał ?

Nie, nikt nie był leczony radioterapią protonową.

A.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości