Tata 69 lat... od diagnozy do radioterapii
Dzięki Dunolka, jutro ma Tato rozmowę telefoniczną z Onkologiem, będę wiedział coś więcej.
Odpowiedz
Witam Kochani. Na dniach po roku Tata ma kontrolę i nowy pomiar PSA bardzo się boi wyniku, uspokajam go jak mogę. Dam znać co wyszło.
Odpowiedz
Jak to się mówi  - trzymamy kciuki za dobry wynik, co oznacza, że życzymy PSA poniżej 0,50 już na zawsze.
Odpowiedz
Oby tak było Dunolka, dam znać co wyszło.
Odpowiedz
Dunolka pomieszałem trochę Tato ostatni pomiar miał na koniec sierpnia 2020 i wówczas wynik PSA wyniósł 0,023. Czekamy zatem co będzie teraz po pół roku. Pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Teraz będzie pewnie więcej, bo już nie działają hormony, to znaczy nie blokują wydzielania testosteronu.
W zasadzie po radioterapii z hormonoterapią zawsze powinno się badać jednocześnie testosteron i PSA.
Wzrost poziomu testosteronu w organizmie powoduje, że "odżywa" zdrowa część prostaty i zaczyna wydzielać PSA.
Tata wszak nie miał operacji i prostatę wciąż posiada.
I nie cała prostata byłą zajęta przez nowotwór.

Dlatego gdy po radioterapii odstawi się hormony, PSA zawsze rośnie.
Pacjenci się denerwują ale nie ma powodu.
Ważne, by w pewnym momencie to PSA przestało rosnąć.
Tego tacie życzymy.

Tata już swoje lata ma, więc  poziom testosteronu naturalnie ma niższy, więc PSA będzie rosło powoli.
Oby!
Odpowiedz
0,025 taki wynik PSA dziś Tato odebrał?
Odpowiedz
Adam, dwie tysięczne, bo taka jest różnica od poprzedniego pomiaru, to może być nic istotnego.
Oczywiście każdy by chciał, aby poziom PSA malał, albo stał w miejscu.
Taki już nas los, że każdy wzrost powoduje niepokój.
Życzę, aby następny wynik wnosił więcej optymizmu.
Zdrowia dla taty... dla wszystkich.
Trzymajcie się!

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
Armands nie bardzo rozumiem Twój post, Dunolka pisała że PSA będzie rosło do pewnego poziomu, Tata jest po RT nie miał usuwanej prostaty, obecnie wzrost od września to 0,002 jest to powód do zmartwienia? Pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Jeszcze raz...
Zmiana o dwie tysięczne może wynikać z wielu czynników, często nie związanych z procesem produkcji antygenu sterczowego. Wpływ może być związany z odczynnikami, kalibracja przyrządu, czy nawet okresem czasu od pobrania krwi do badania.
Wiem, że tata jest po RT i hormonach, dlatego taki minimalny wzrost można uznać za brak wzrostu.
Oczywiście, to moja ocena... odczucie.

Pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
Ok dzięki Armands, pozdrawiam ciepło :-)
Odpowiedz
Armands jest zdania, że wzrost o 2 tysięczne to prawie żaden wzrost, i ma rację.
A ja dopowiem, że jakiś wzrost powinien być.
Od ostatniego zastrzyku upłynęło ponad półtora roku, a PSA rośnie bardzo powoli.
Z tego wniosek, że testosteron rośnie wolniej, niż powinien.
Najlepiej by było, by przy każdym badaniu PSA tata badał też poziom testosteronu.
Jak się tata ogólnie czuje?
Odpowiedz
Witaj Dunolka, Tata dobrze się czuje miał teraz przy okazji robione kompleksowe badania krwi i wszystko dobrze wyszło. Dobrej nocy Adam
Odpowiedz
Witam dzisiejsze badanie PSA Taty 0,03 niestety rośnie od lutego o 0,005 ???

Pozdrawiam wszystkich po przerwie
Odpowiedz
Na razie nie ma żadnych powodów do "niestety".
Po radioterapii PSA ma prawo być dwucyfrowe (po przecinku), najlepiej, by nigdy nie przekroczyło 0,50.
Uspokój tatę.
Testosteron zbadany?
Odpowiedz
Ok uspokoję Tatę, ma badać testosteron. Dzięki Dunolka
Odpowiedz
Witam Was serdecznie po dłuższej nieobecności. Pomiary PSA Taty:
2022- 0,038
2023- 0,05

Tak to obecnie wygląda, Tato jedzie na rutynową kontrolędo Onkologa do B.Białej.

Pozdrawiam Was ciepło Adam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości