Tata 69 lat... od diagnozy do radioterapii
#1
[attachment=306][attachment=306]Witam serdecznie ,

To mój pierwszy post, mój Tato lat 69 odebrał wyniki biopsji prostaty i niestety... jesteśmy załamani.

7-8 rak gruczołowy prostaty, Gleason score (3+3=6).
Nowotwór obecny jest w jednym wycinku zajmuje około 60% powierzchni zbadanego materiału.
Nie stwierdzono naciekania pni nerwowych.
Badanie immunohistochemiczne wykazało: AMACR (+) p63 (-) CK34BE12 (-).


Pierwsze badanie PSA było zrobione w sierpniu 2018 (na początku) i wyniosło 11,7 ng/ml, później był kilka tygodni brany Cipronex i kolejne badanie PSA z wynikiem 10 ng/ml.


Za odpowiedzi z góry w imieniu Taty dziękuję.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Adam witaj na forum.

Postaramy się pomóc zinterpretować wynik, podpowiedzieć co dalej i czy jest powód do załamania.

Według biopsji Gleason jest na średnim poziomie złośliwości (3+3), a obecność potwierdzona tylko w jednym bioptacie. To dobre wiadomości w tym wyniku.
Poziom PSA też nie jest szczególnie wysoki, gdy dodać łagodny przerost prostaty, który może skutkować wzrostem markera.
Taki stan może dawać dużą szansę na skuteczne, radykalne leczenie.

Oczywiście będzie potrzebna dodatkowa diagnostyka. Tata powinien trafić pod opiekę urologa. Zawszę podkreślam rolę regionalnych Centrów Onkologii.
Tam z reguły są najlepsi lekarze, w tym urolodzy z doświadczeniem onkologicznym, oraz skupiona diagnostyka.
Tata powinien mieć (bo chyba nie miał - nic o tym nie wspominasz) badanie MRI (rezonans magnetyczny) które powinno dość dokładnie pokazać prostatę i okoliczne organy (naczynia krwionośne, naczynia nerwowe, węzły chłonne). Na podstawie obrazu z badania dowiemy się, czy komórki nowotworowe dotarły do granicy gruczołu. Czy też wyszły poza gruczoł krokowy. Ważne aby to badanie było zrobione co najmniej 6-8 tygodni od biopsji. Ma to na celu uniknięcie pomyłek w opisie spowodowanych krwiakami gruczołu. Pisząc w skrócie, prostata musi się zagoić po biopsji. Dobrze, że tata dostał Cipronex, bo to lek przeciwbakteryjny.

Możliwe, że lekarz zleci badanie scyntygraficzne kości. Takie badanie stosuje się rutynowo, ale przy dość niskim PSA raczej powinno wyjść czysto.

Mając pełnie wiedzy można zastanowić się na metodą leczenia. Na dziś wygląda (moja opinia) że radykalna prostatektomia (zabieg wycięcia prostaty + elementy sąsiednie) czy radykalna radioterapia jest jak najbardziej możliwa.
Oczywiście o wyborze metody leczenia decyduje pacjent po konsultacji ze specjalistami (urolog-chirurg + radioterapeuta). Znaczenie ma ogólna kondycja pacjenta, brak przeciwwskazań itd.

To tak na początek. Gdybyś miał więcej pytań, czegoś nie zrozumiał, to śmiało.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Tato ma na ten tydzień zaplanowaną swoją pierwszą wizytę w Bielskim Centrum Onkologii.
Myślę że badania o których piszesz będzie miał zlecone. Niestety jest jesden zasadniczy problem, Tato jest po bypassach i ma cukrzycę, w jego wypadku wycięcie gruczołu niestety nie będzie wchodzić w grę, zostaje więc RT radykalna i na to się generlanie nastawiamy.
Odpowiedz
#4
To dobrze, że wiecie gdzie się udać i macie taką możliwość. Diagnostyka będzie konieczna.
Ważny też jest dobry opis badań. Miejmy nadzieję, że nowotwór jest ograniczony do gruczołu.

Tak, problemy taty mogą uniemożliwić prostatektomię.
Obie metody mają swoje zalety, ale i wady. Najważniejsze jest dobro pacjenta... i rozprawienie się z rakiem.

Powodzenia w BCO!

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#5
Dzięki za słowa otuchy, być może to raczysko jest ograniczone tylko do gruczołu, GS jest na poziomie 6 i tym się na razie pocieszamy.
Odpowiedz
#6
Pamiętajcie, aby tacie wystawiono Kartę DiLO.
To karta pacjenta onkologicznego. Teoretycznie powinna przyspieszyć procedury diagnostyczne i powinna się przydać.
Bywa, że lekarz broni się przed wydaniem KD, bo zasłania się brakiem czasu, czy lokalnymi procedurami, które jej nie wymagają.

A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#7
Tak dokładnie Tata ma już kartę DILO. Obok mojego Taty mieszka w sąsiedztwie Lekarz Rodzinny, tylko dzięki niemu i jego działaniom Tata został szybko zdiagnozowany. Nie jest dobrze bo jest rak...ale też mam nadzieję że Tato ostatniego słowa jeszcze nie powiedział zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
#8
(19.11.2018, 14:02:39)Adam es napisał(a): Nie jest dobrze bo jest rak...ale też mam nadzieję że Tato ostatniego słowa jeszcze nie powiedział zadowolenie, uśmiech

Tego się trzymajmy! zadowolenie, uśmiech
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#9
Kierujemy się Twoim pięknym mottem "Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze" zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
#10
Adam, już w zasadzie wszystko co trzeba  wiesz.
Ja dopiszę tylko dwie ważne rzeczy:

1. Nowotwór twego taty jest z tych mniej agresywnych, nie zdziwcie się zatem, gdy lekarze zaproponują wam
na razie tzw. baczną obserwację, czyli brak agresywnego leczenia, tylko kontrolne badania.
2. Gdyby zlecono radioterapię radykalną, najlepszym ośrodkiem są Gliwice. Tam się kierujcie.
Odpowiedz
#11
Wielkie dzięki Dunolka za słowa otuchy. Faktycznie czytałem sporo opracowań z USA i Kanady, że z tym GS 3+3 = 6 kierują u nich na tzw aktywną obserwację, tym bardziej że Tato ma już prawie 70 lat. Dam Wam znać po wizycie w CO w BB co zaplanują lekarze. Trzymajcie się ciepło !!!
Odpowiedz
#12
Wytyczne dotyczące tzw. aktywnego nadzoru

https://drive.google.com/file/d/1A3sjdZt...sp=sharing

Armands
Odpowiedz
#13
Faktycznie, jest różnica między "aktywnym nadzorem" a "baczną obserwacją", ale to jest tylko subtelne rozróżnienie intencji i różne nazwy dla podejścia, które polega na tym, by na razie nic nie robić, a z leczeniem wejść dopiero wtedy, gdy naprawdę trzeba.
W przypadku taty Adama chodziłoby  oczywiście o aktywny nadzór.
Odpowiedz
#14
Na środę w przyszłym tygodniu Tata ma umówioną pierwszą wizytę u lekarza w Beskidzkim Centrum Onkologii, więc coś więcej Wam napiszę.
Pozdrawiam serdecznie
Adam
Odpowiedz
#15
(22.11.2018, 10:34:41)Adam es napisał(a): Na środę w przyszłym tygodniu Tata ma umówioną pierwszą wizytę u lekarza w Beskidzkim Centrum Onkologii, więc coś więcej Wam napiszę.
Pozdrawiam serdecznie
Adam

Trzymamy kciuki... i czekamy na sprawozdanie mruganie, puszczanie oczka

pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#16
Dzisiaj Tato był konsultowany w BCO, wprowadzili go do ewidencji i lekarz onkolog stwierdził, że może być operowany z jego bypassami i cukrzycą...lekko się tym zdziwił. Druga opcja, to oczywiście radioterpia. Tato nie chce się zgodzić na operację i jest za radioterapią. Do wykonania będzie miał jeszcze serię badań. Napiszę Wam o tych badaniach, jak tylko będę znał szczegóły i terminy. Mają się z nim w tej sprawie pilnie kontaktować.
Odpowiedz
#17
Operacja jest zdecydowanie bardziej obciążająca.
Skłanianie się ku radioterapii przez tatę, jest całkiem zasadne.

Z dalsza opinią, co do skuteczności zabiegu/redioterapii wstrzymam się do wyniku badań diagnostycznych.

Życzę powodzenia w pokonywaniu kolejnych etapów.
Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#18
Problem tylko taki że Tata będzie musiał na tą radioterpaię dojeżdżać samochodem, nie wiem czy da radę sam jeździć smutny i na ile to będzie dla niego obciążające.
Odpowiedz
#19
(28.11.2018, 13:25:49)Adam es napisał(a): Problem tylko taki że Tata będzie musiał na tą radioterpaię dojeżdżać samochodem, nie wiem czy da radę sam jeździć smutny i na ile to będzie dla niego obciążające.

Samopoczucie po radio, może być bardzo indywidualnym odczuciem. Może być lekkie osłabienie, senność. Może być odczuwalne poddenerwowanie kolejką, oczekiwaniem, a z tym związane ze wzrostem ciśnienia. Bywają problemy ze strony układu pokarmowego, nudności, brak apetytu. 
To tylko przykłady, niemniej wielu pacjentów dojeżdża samemu i samemu wraca. Nawet do pracy.
Trudno wyrokować, jak zareaguje tata. Może na początek warto zadbać o asystę... ewentualnie kierowcę. 
A później on, rodzina zadecydujecie co dalej.

A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#20
OK dzięki za odpowiedzi, musimy to jakoś zorganizować. Ważne by przyniosło pożądany efekt.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości