Pisarek 88 - prośba o odpowiedź
#1
Witam. Nazywam się Stanisław pisarek  mieszkam lat 11 w Cork w Irlandii. Pochodzę z Krakowa, biopsję miałem 4 lata temu w Krakowie u dr Maciukiewicza i wyszło 3+4 Gleason. Przeszłem radioterapię raka prostaty. Dziś PSA (08/06/16) jest 5,92 ng/ml. Nie wiem co dalej robić, co począć, mój lekarz mówi,że na hormonoterapię jest czas i za 3 miesiące. Uwierzcie mi, jestem skołowany i nie wiem co dalej robić, proszę pomóżcie mi. 
Dziękuję i czekam.
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#2
Witaj Stanisław wśród nas.
Dawno nie dawałeś znać o sobie. Jak dobrze pamiętam Twój ostatni wpis na Forum Gladiatora był w październiku 2012 roku.
No zobacz jak ten czas leci? smutny
Domyślam się, że dotarłeś tutaj do nas przy koleżeńskiej pomocy " Leszka 12".
Jak widzisz mamy trochę inaczej prowadzone technicznie Forum niż  Forum Rak Prostaty - Prostate _Cancer, ale założenia są zbieżne, jesteśmy po to żeby pomagać w miarę naszych możliwości i nie pozostawiać nikogo samemu sobie zadowolenie, uśmiech .
Pozwól, że jako jeden z admin. trochę uporządkuję Twój wpis i  przeniosę go w odpowiednie miejsce na Forum.
W Temacie " Nasze Historie" albo ja, albo Ty ( jak chcesz to Ci prześlę informację na PW ) wstawię trochę rozszerzone informacje na Twój temat od początku Twoich zmagań z RGK ( jeśli oczywiście nie masz nic przeciwko temu ?).
Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że Dział "Nasze Historie" jest po to, by każdy uczestnik sam prowadził tam wpisy dotyczące swojej choroby, jako tylko informacji. W tym dziale ( w Twoim wątku) nikt nie wpisuje odpowiedzi. To jest miejsce tylko dla Ciebie.
Do dyskusji na temat bieżących spraw dotyczących przebiegu choroby przeznaczony jest Dział " Przed i po diagnozie-Przebieg i efekty leczenia" i tam przenoszę ten Twój pierwszy wpis na tym Forum. I tam oczekuj na pytania zadane przez Ciebie.
Pozdrawiam
    Kris.
Odpowiedz
#3
Witaj pisarek88.

Podałeś nie za wiele danych. Powiem Ci jedną ważną rzecz. Nasi lekarze uważają, że po RT wzrost PSA ponad 4.0 jest  silnym sygnałem alarmowym, szczególnie jeśli dochodzi do tego w trzecim kolejnym wzroście. Oznacza to niepowodzenie RT. Jest oczywiście możliwość, że jest to wzrost jednorazowy i po prostu przyplątał się jakiś stan zapalny. To jednak też trzeba leczyć a przynajmniej wyjaśnić. Strategię bacznej obserwacji (watchful waiting) w tej sytuacji uważam za mało roztropną.

Uzupełnij swoją historię o kolejne stany PSA od początku choroby i szczegóły diagnozy. To nam ułatwi obiektywniej przyjżeć się Twojemu przypadkowi i nie straszyć Cię tak jak ja to z obowiązku uczyniłem. zadowolenie, uśmiech
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#4
PSA LIPIEC 2012 /2/3 NNG .ORAZ WRZESIEN 012 01,NG/LISTOPAD 012 2,04 ng/i tak co 3 miesiace i dotalo do,5,92 ,dzis i teraz jestem w duzym dylemacie co mam dalej robic i nie wiem czy jakies nie bezpieczenstwo mi zagraza  ,zycia jak sadzicie drodzy formulowicze ,tak b dobrze kris prowadzi to forum nie tak wszechmogacy i wszechwiedzocy Prorok   RAKAR i ini dypki i przydupnicy jego,
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#5
Stanisław. Moja serdeczna prośba nie obrażamy nikogo na Forum. Nie używamy wobec Forumowiczów  słów nieprzyzwoitych i niecenzuralnych, a tym samym moja serdeczna prośba nie obrażamy nikogo na Forum. Takie mamy założenia i tego przestrzegajmy. To wynika i z regulaminu i dobrych manier ( wychowania).
Już zrobiłem Ci stopkę ( sygnaturkę) i jeszcze dopiszę wyniki PSA z lat ubiegłych. Opisz nam kiedy, gdzie i jaką techniką miałeś wykonana RT? Jakie było PSA zaraz po RT i jak wygladało później do obecnego wzrostu do 5,92 ng/ml. Te info.także umieszczę w Twojej stopce i razem stworzymy Twój oddzielny wątek w "Moja Historia". 
Pozdrawiam
   kris.
Odpowiedz
#6
OK I PRZEPRASZAM JA RT MIALEM WYTATUOWANE NA BIODRACH 2 PUNKTY I BYLY NASWIETLENIA I MIALEM ICH NAJWIECEJ NASWIETLEN I ZARAZ PO RT MIALEM PSA ,02,NG I TAK POMALU SZLO DO GORY,I DOSZLO DO 5,92 I LEKARZ TU POWIEDZIAL ZE MOSZE JESZCZE JEDNO PSA ZROBIC I WTEDY PODEJMIE DECYZYJE I MAM BYC POD DANYM KONTROLNYM BADANIOM KOMPUTEROWYMI .DZIEKUJE I CZEKAM NA DORADE I CZEKAM,

ORAZ WAS UPRZEJMIE PROSZE JAKA DIETE MOSZE PROWADZIC BO OSTANIIO TROCHE PRZYTYLEM CHOCIAZ NIE JEM TLUSZCZOW ZWIERZECYCH,UPRZEJMIE PROSZE CZEKAM,
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#7
Pisarku, witaj wśród starych znajomych!


Problem, który cię dotyka, jest szeroko dyskutowany wśród onkologów urologów a nazywa się  - kiedy wkroczyć z terapią hormonalną po niepowodzeniu leczenia radykalnego.
Niektórzy lekarze zlecają hormony od razu po wzroście PSA.
Inni, a są wśród nich największe autorytety, jak np. dr Walsh, uważają, że nie ma co się spieszyć, a hormony dać pacjentowi dopiero, gdy nowotwór jest widoczny w badaniach obrazowych, albo gdy PSA bardzo szybko rośnie.

Twój lekarz należy pewnie do tej drugiej grupy.
Dlatego zleca ci powtórzenie badania PSA za 3 miesiące, oraz tomografię komputerową.
Jeśli tomograf cokolwiek znajdzie albo/i PSA znacznie wzrośnie  - najprawdopodobniej natychmiast dostaniesz hormony.
Albo  - jeśli tomograf znajdzie tylko pojedyncze miejsce przerzutu,  lekarz może chcieć to jeszcze wyleczyć radykalnie.
Tak to wygląda.
(Tak to powinno wyglądać).
Odpowiedz
#8
Ja przychylam się do pierwszej grupy czy do rozpoczęcia HT natychmiast. Moja pani doktor też bo po wzroście PSA z 0.15 do 1.41 w ciągu 5 miesięcy uznała za wznowę i natychmiast wznowiła mi HT. Potem byłą jeszcze scyntygrafia i potwierdzanie przez MRI. W efekcie wykryto przerzuty. Cieszę się, że nie czekała na oficjalne 4.0.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#9
(28.06.2016, 19:43:54)mrakad napisał(a): Moja pani doktor też bo po wzroście PSA z 0.15 do 1.41 w ciągu 5 miesięcy uznała za wznowę i natychmiast wznowiła mi HT.
 Czyli twoja pani doktor należy (też) do drugiej grupy.
Tu nie chodzi o stwierdzenie, czy jest wznowa, tylko czy ją od razu traktować hormonami.
Twoja pani doktor przestraszyła się szybkiego wzrostu PSA, i słusznie.
Chociaż ja na jej miejscu dałabym ci wtedy szybkie skierowanie na PET.

Zresztą twój problem jest nieco innej natury  - kiedy wrócić do hormonoterapii, a nie  kiedy ją zacząć.
Odpowiedz
#10
Dunol, jak zwykle masz rację. Ja czasem szybciej odpisuję niż dogłębnie analizuję problem.

pisarek88. Mam prośbę do Ciebie byś w postach nie używał samych wielkich liter. W netykiecie oznacza to krzyk i zaleca się unikać. Poza tym zwykłe teksty są czytelniejsze.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#11
Witam : Już nieraz tłumaczyłem mu że zbiorowa mądrość   wynikająca z Autopsji każdego z nas jest Nieoceniona ! już 2 lata żeby po radio zażądał zapory hormonalnej po wzroście PSA ! No ale ich lekarze myślą inaczej? i efekt PSA 6 ! i jeszcze czekaj . na co to mu nie powiedziano ? mówię zmień Onkologa ! Zobaczymy ? 
leszek12
Odpowiedz
#12
Cześć. Leszku.
Wiesz już i Ty od jakiegoś czasu bardzo dobrze, że panika w naszej chorobie lub błędy popełniane w trakcie leczenia mszczą sie strasznie. Wczytaj się w tekst Dunol, a dojdziesz do takiego samego wniosku, jak w tym przykładzie nr.2.
To nie nasze wymysły, to sprawdzone na chorych teorie lekarzy, takich znanych jak dr.Patrick Walsh tak,tak ten sam odkrywca sławetnych pęczków NN ( tych drucików na prostacie mruganie, puszczanie oczka ) tak ważnych dla facetów.
Po niepowodzeniu terapii radykalnej czy to RP,LRP,RT, czy też IRE kiedy niezbędne jest wkroczenie z dalszą terapią, a standardem jest w pierwszej kolejności leczenie paliatywne jakim jest HT, potrzebna jest wiedza i wyczucie onkologa/urologa ( bo i tak sie zdarza) kiedy to leczenie wprowadzić i w jakiej formie. Inaczej to wygląda kiedy cała masa guza w obrębie prostaty została usunięta podczas RP/LRP, a inaczej kiedy radykalnym leczeniem nie była operacja. To wszystko jest związane ze wznową najpierw biochemiczną ( wzrost PSA) a potem ze wznową kliniczną, czyli taką już uwidocznioną w badaniach obrazowych. No i oczywiście z ewentualnymi przerzutami RGK do strefy regionalnych węzłów chłonnych ( miednica). Jak już wiemy niestety HT jako leczenie paliatywne nie wyleczy RKG w 100%, ale ma za zadanie w znacznym stopniu opóźnić rozwój choroby.
I tu właśnie mądrość lekarza ( a niekiedy i nasza, ta teoretyczna) ma za zadanie wybrać co podać, kiedy i w jakiej formie. No właśnie tu występują spore różnice. Wspomniałem o różnicy w sposobie leczenia radykalnego.
HT nie jest obojętna dla naszego zdrowia, a stosując w przypadku wznowy biochemicznej jedynie monoterapię antyandrogenem dla tych chorych po RP/LRP, anie włączając HT w postaci analogów GnRh zaoszczędzamy sporo na ogólnym samopoczuciu pacjenta ( tu przykład męża Dunol i mój) przy takich samych efektach leczenia.
Także pośpiech we wprowadzaniu leczenie HT w szczególności podawania analogów w postaci implantów podskórnych wcale nie jest taki pożądany.
Także w sytuacji Stanisława ( nie mamy nadal dokładnego odzwierciedlenia w postaci wpisu przez Stasia dat i wartości PSA- dynamika?) myślę, że lekarz wie co robi i w najbliższym czasie po wykonaniu kolejnego pomiaru poziomu PSA i badania obrazowego TK ( miednicy i brzucha ) podejmie odpowiednia decyzję. Jak tego nie zrobi, to bedziemy Stasiowi podpowiadać ewentualnie co ma zrobić.

Pozdrawiam
  Kris.
Odpowiedz
#13
Witaj Kris.
Ja o tym dostałem dawno do czytania z Bostonu i Moskwy. A co do Stasia, teraz zwaliła mu się przeprowadzka , więc duchem nieobecny. Ja mu zawsze mówię, już dawno zmień lekarza, który się przy PSA 6 ng/ml s ocknął, no ale Stasio ma syndrom "potulnego". Teraz jak zobaczył wynik to zrozumiał, że to walka o życie ! I liczę że pomożemy. Co wielu to nie jeden. A od dawna mu wbijam zaporę (blokadę) hormonalną. No ale to Irlandia i tam inne podejście do tematu. Nie raz nie pojmuję metod tamtych lekarzy, no ale mam nadzieję, że teraz będzie z górki ? 

leszek12
Odpowiedz
#14
WITAM I DZIS OTRZYMALEM INFORMACYJE OD DOKTORA MACIUKIEWICZA ORDYNATORA UROLOGII W KRAKOWIE .Myślę że nie jest zagrożone ale należy prowadzić ciągłą terapię i kontrolę
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#15
Przeczytaj na czym polega kontrola?  I na czym polega terapia ? Wiem, że nie masz czasu, ale tą lekturę powinieneś znać.  Już lata temu było tłumaczone. Resztę Koledzy Ci napiszą.

leszek12
Odpowiedz
#16
SERDECZNE CI DZIEKI LESZKU 12 I KRISSJESTEM ZALOGOWANY I MOZE TERAZ MI POMOZECIE I BYM COS Z ZYSKAL WIDZE ZE KRISS B MADRZE ODPISAL LESZKOWI12 ale nandal nie wiem czego i jak moge sie lapac i jaj z tego wysc,dziekuje wam i czekam dziekuje stasze K
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#17
Cytat:dziekuje ci z calego serca za twe z spostrzenia a to nie idzie w las i serdecznie dziekuje ze zwrociles mi sluszna uwage i z tego,bardzo ciesze sie i,mysle ze bedzie,super juz,i zadnych problemow dziekuje ci i klaniam sie ci i czekam na odpis ,POzdrawiam cie Kriss.
Tutaj wielkość liter w miarę ok!


Cytat:DZIEKUJE I ZROBIE TAK

WITAM CIE I NIE MOGE GO ZMIENIC POMOZESZ MI KRISS PROSZE I DZIEKUJE CZEKAM DUZO ZDROWIA I SLODYCZY TETEGO CI Z CORKU STASZEK PISAREK ZYCZY ,

No ale tutaj coś się znowu pokiełbasiło mruganie, puszczanie oczka.
Ucz się ucz, pracuj pracuj, a dojdziesz powoli do wprawy zadowolenie, uśmiech
Staszek napisz na kiedy masz wyznaczoną wizytę u swojego onkologa. Już nie ma no co czekać. Trzeba wdrożyć hormonoterapię ( HT) jakimś analogiem LhRh ( Eligard, Diphereline, Lucrin Depot, Leuprostin lub coś podobnego co jest na Twoim rynku aptecznym w Irlandii). Przed podaniem zastrzyku0implantu co najmniej na 7 dni przed należałoby zacząć przyjmować antyandrogen np. Flutamid/ApoFlutam, albo Bikalutamid .
Musisz to wymóc na swoim onkologu, bo rak może zacząć szybciej się rozłazić po organizmie.

Pozdrawiam
   Kris.
Odpowiedz
#18
DROGĄ CHCE ZŁOŻYĆ KAŻDEMU PO KOLEI FORMOWICZOWI SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA ZA SERCE I POMOC. SERDECZNIE WAM DZIĘKUJĘ I ŻYCZĘ ZDRÓWKA.
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#19
(08.08.2018, 19:05:50)Armands napisał(a): Staszku widzę, że jesteś zalogowany już jako pisarek88 i proszę abyś z tego konta korzystał.
Hasło zapamiętaj albo zapisz!

sluchaj wyslalem wynik z psa do ciebie i che bys mi cos opisal o nim bardzo cie prosze i dziekuje czekam Dodgy Heart
Rocznik 1959
Wszczepione by-passy, cukrzyca typ 2, w Irlandii m. Cork nie zgłosił się na zaplanowaną biopsję stercza, w Polsce, Kraków szpital Rydygiera VIII/2012 biopsja - z obu płatów oceniono Gleason 7=3 + 4, 05/IX/2012 ponowne wezwanie na biopsję w Irlandii (czy ją wykonać?), 

PSA I/2012 6,4 ng/ml, III/2012 6,4 ng/ml, VI/2012 13,2 ng/ml;
RT - (IV/2015)   

VIII/2016  PSA=5,92 ng/ml.
........
PSA (VIII/2018) 23,4 ng/ml
HT (X/2018) Casodex (50mg/1 dziennie) + zastrzyk Decapeptyl (iniekcja co 6 miesięcy)
Scyntygrafia XI/2018 - czysto
PSA (XII/2018) 4,35 ng/ml
Odpowiedz
#20
Rozumiem, że to jest ten ostatni wynik


Cytat:...teraz odebralem wynik PSA i brzmi 23,46 ulb co powiesz  mi tak co,

Można się pogubić w tych cytatach z poprzednich postów, dlatego proszę, abyś pisał w okienku SZYBKA ODPOWIEDŹ na dole strony.

Ukryłem posty które nie są już aktualne, a dotyczyły problemów technicznych z dostępem do forum. 
Skupmy się na sprawach medycznych.

Wcześniej (dwa lata temu) kiedy byłeś na forum, to poziom Twojego PSA był około 6 ng/ml a teraz 23,46 ng/ml.

Czy jesteś/byłeś leczony hormonalnie?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości