IRE i HT
zadowolenie, uśmiech zadowolenie, uśmiech zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
Mam pytanie od znajomego (nie wiem czy zwiazne z rakiem prostaty, ale moze tak, jeszcze nie zdazylam zapytac). Czy znacie bardzo dobrego neurologa? Moze ktos z Was korzystal. Ja nie znam z oczywistych powodow zadnego neurologa w Polsce. Miasto jest obojetne.

--------------------
I juz z kregu zainetersowan rakiem prostaty. Dunczycy  w jednym ze szpitali wprowadzili na probe  badanie S3M jako  badanie dodtakowe do PSA. Nadawaloby sie jako badanie przesiewowe. Nie dotyczy osob, ktore maja juz wdrozona terapie lub rozpoznanego raka prostaty. Do kontroli skutecznosci leczenia nadal najlepsze jest PSA. Test S3M pozolilby uniknac niepotrzebnych biopsji i pomoglby w roznicowaniu pacjentow, ktorych mozna objac obserwacja, od tych wymagajach natychmiastowego leczenia. Znalazlam link w jezyku angielskim:
https://www.sciencedirect.com/science/ar...3817310965
oraz
https://sthlm3.se/stockholm3-in-english/

Nie wiem czy test jest dostepny w Polsce. Bylby pomocny pacjentom z szarej strefy, ktorzy unikneliby powtarzania biopsji i jednoczesnie pozwalaby na wykrycie form agresywnych.
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
Co do neurologa, to nie mam swojej propozycji fachowca.

Co do tego testu 3SM, to wygląda, że to szwedzki patent i wiedza o nim jest raczej u nas (w Polsce) niedostępna.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o choroby neurodegeneracyjne,  to najsłynniejszym neurologiem jest muzyk Kuba Sienkiewicz, spec od Choroby Parkinsona, z Warszawy, oczywiście.
Jeszcze popytam.

Test 3SM brzmi ciekawie, ale sam fakt, że polega on na badaniu  "10 markerów białkowych i około 100 genetycznych" czyni go pewnie przeraźliwie drogim. Ale warto o nim wiedzieć, niektórych przecież stać na sfinansowanie prywatnego badania w Szwecji lub Danii.
Odpowiedz
Dzieki Joklu za nazwisko neurologa. Juz jest zarejstrowany do profesora we Wroclawiu. Nie wiem o co chodzi, nie wypytywalam.
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
UWAGA! Prosze spawdzic numery serii, jezli otrzymujecie ten lek! Wiadomosc jest z lutego 2018, ale moze ktos nie wie.

"Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu Desinobon, który stosowany jest w przypadku pacjentów cierpiących na nowotwór oraz w zapobieganiu powikłaniom kostnym. Wykryto zanieczyszczenie krzyżowe iopamidolem.

Z obrotu wycofano dwie serie produktu Desinobon (Acidum zoledronicum), 4 mg/5 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji:

numer serii: PP0213, data ważności: 31.01.2019
numer serii: PP0935, data ważności: 30.06.2019 "

https://apteline.pl/artykuly/wycofano-ko...%7Btype%7D
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
W dunskiej telegazecie przeczytalam wczoraj informacje, ze od nowego roku Dunczycy beda operowac jedynie zaawansowane stadia raka prostaty, natomiast te wczesne beda obserwowane lub leczone inaczej ( radioterapia?). Decyzja nie zapadla w zawiazku z brakiem funduszy w sluzbie zdrowia a oparta jest ( ponoc) na obserwacji, ze operacja okalecza mezczyzne. Dla mnie to jakas paranoja i widze to dosc czarno. Skandynawia ma i tak najwieksza w Europie smiertelnosc jesli chodzi o raka prostaty.  Przy czym znam tylko ta gazetowa informacje, ktora byc moze nie jest do konca prawdziwa czy dokladna. Oby! W Danii nie ma mozliwosci HIFU ani cryoablacji, nie ma IRE.  Podzieli sie w ten sposob chorych na grupe zamozniejsza, ktora wybierze operacje robotem w dowolnym osrodku uniwersyteckim w Niemczech ( Hamburg czy Berlin maja dobre opinie) i na tych, ktorzy przyjma to co im sie daje. Maz nie ma juz kontaktu z urologiem ( i oby nigdy go nie potrzebowal), robi PSA u lekarza rodzinnego, a raczej u pielegniarki i dopiero przy ewentualnym wzroscie ma do urologa wrocic. Nie ma wiec kogo spytac ile jest prawdy w  tej informacji. Moze gdzies dotre do zrodel. Sprawdzalam wczoraj strone " Walka z rakiem" ( taka oficjalna strona o leczeniu wszystkich rodzajow raka) i nic tam nowego nie bylo. Radioterapia radykalna jest oczywiscie rownie skuteczna, ale mimo wszystko  jako jedyna stosowana metoda zabiera mozliwosc zarowno wyboru metody leczenia jak i pozbycia sie prostaty czy tez jak czasem Wy mowicie: zabiera jeden naboj. Mam nadzieje, ze informacja nie konca jest prawdziwa. Pisze jako ciekawostke, bo czasem czyta sie narzekanie na polska slube zdrowia ( oczywiscie organizacja  w Polsce jest gorsza, warunki w szpitalu tez, ale leczenie jak widac juz niekoniecznie, poza faktem, ze leki p/ nowotworowe sa bezplatne).
Pozdrawiam
Ela
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
Już chyba rok temu czytałam jakiś artykuł "amerykański", w którym zalecano radykalnie odmienne, niż obecnie, podejście do leczenia raka prostaty.
Obecny schemat zakłada (w skrócie):
- powszechny screening, aby ewentualnego raka wykryć wcześnie,
- operację, jeśli rak ograniczony jest do narządu,
- radioterapię lub tylko hormonoterapię w pozostałych (czyli cięższych) przypadkach.

Ale ćwierć wieku stosowania tych standardów ( w USA) - zdaniem niektórych klinicystów  - nie potwierdza
ich skuteczności. Pacjenci jak umierali, tak umierają, wcale nie mniej, niż kiedyś.
Wprawdzie co jakiś czas ogłaszane są wyniki badań, z których wynika, że obecny sposób leczenia przedłuża życie,
ale od razu ogłaszane są inne, z których wynika, że nic nie przedłuża.
A koszty ogromne.

Zatem propozycje były następujące:
1. Dać sobie spokój z powszechnością badań PSA. Zlecać je tylko pacjentom z obciążeniem rodzinnym (genetycznym), oraz tym z objawami.
2. W miarę możliwości  jak najczęściej zlecać tzw. aktywną czy baczną obserwację.
3. Jeśli zachodzi konieczność leczenia, w przypadku nowotworu niskiego ryzyka, ograniczonego do narządu,
stosować różne formy radioterapii, bo to wystarczy.
4. Operować tylko zaawansowane przypadki, bo badania potwierdzają, że to przedłuża życie.

Na forach pacjenci nie zgadzają się z tym, szczególnie ci już zoperowani.
Ale to naturalne, że człowiek racjonalizuje swoje wybory.

Czy duńska służba zdrowia wprowadzi te zalecenia w życie?
Może tak, a może to tylko dyskusja.
Żeby zalecać.

Tak ogólnie o duńskiej służbie zdrowia można plotkować, jak i o polskiej. Mam na jej temat swoje zdanie (raczej negatywne), w każdym razie mieszkający tam Polacy przyjeżdżają leczyć się w Polsce; chodzi szczególnie o diagnozę.
Podobne wady (zalety też) ma służba zdrowia w Holandii. Nigdzie na świecie nie ma medycznego raju na ziemi.
Odpowiedz
(08.01.2019, 12:50:08)Dunolka napisał(a): Już chyba rok temu czytałam jakiś artykuł "amerykański", w którym zalecano radykalnie odmienne, niż obecnie, podejście do leczenia raka prostaty.
Obecny schemat zakłada (w skrócie):
- powszechny screening, aby ewentualnego raka wykryć wcześnie,
- operację, jeśli rak ograniczony jest do narządu,
- radioterapię lub tylko hormonoterapię w pozostałych (czyli cięższych) przypadkach.

Ale ćwierć wieku stosowania tych standardów ( w USA) - zdaniem niektórych klinicystów  - nie potwierdza
ich skuteczności. Pacjenci jak umierali, tak umierają, wcale nie mniej, niż kiedyś.
Wprawdzie co jakiś czas ogłaszane są wyniki badań, z których wynika, że obecny sposób leczenia przedłuża życie,
ale od razu ogłaszane są inne, z których wynika, że nic nie przedłuża.
A koszty ogromne.

Tu jest artykuł (z lipca 2018) w którym ten temat zysków i strat jest dość szczegółowo opisany
https://www.mp.pl/onkologia/przeglad-bad...u-krokoweg
Odpowiedz
Strona, na ktorej mozna znalezc gdzie jest dostepna terapia protonowa.
http://www.proton-therapy-today.com/where-to-get-pt/

Nie wszystkie osrodki zajmuja sie prostata, ale mozna wlaczyc "more info" i znalezc czym kazdy z nich sie zajmuje. Na pewno mozna w Szwecji ( Uppsala) - tam sa kierowani dunscy pacjenci , Pradze, Dreznie, w kilku innych niemieckich.
Wklejam, bo moze ktos zechce skorzystac. Czasem widywalam pytania o Prage, a na powyzszej stronie mozna znalezc ich adres i mozliwosci kontaktu.

Pozdrawiam wszystkich-e.


Więcej o protonoterapii w oddzielnym wątku
https://rakprostatypomoc.pl/showthread.p...8#pid11788 

Admin A.
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
Dziękuję Elu za informację i link. W najbliższym czasie postaram się zrobić z tego oddzielny temat w Diagnostyka i metody leczenia.

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
A propos dyskusji czy PSA jest wydzielane jedynie przez prostate.  Translator google mam nadzieje pomoze ( tekst jest krotki)

Salivary Duct Carcinoma Secreting Prostate-Specific Antigen  ( Rak przewodu sliniankowego wydziela PSA)
Wydzielana ilosc jest porownywalna z iloscia wydzielana przy raku prostaty z przerzutami.

https://www.researchgate.net/publication...ic_Antigen
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
Elu, oczywiście o śliniankach i PSA słyszałem, ale chętnie się zapoznam z artykułem. Tym bardziej, że trochę mnie zszokował poziom wydzielania PSA przez zaraczone ślinianki.

Jak już poruszyłaś ten temat, to tak z ciekawości zadam pytanie - czy ktoś się spotkał... miał oznaczany poziom markera PAP, czyli fosfatazy kwaśnej sterczowej? 
Dziś podczas przeglądania artykułów na temat markerów zwróciłem uwagę własnie na ten enzym  
"Jest wydzielany przez nowotwór gruczołu krokowego, a jego wysokie stężenie może wskazywać na naciekający wzrost nowotworu poza torebką stercza" - cytat

Z tego co wyczytałem na innej stronie, PAP może być pomocny w diagnostyce przerostu i raka prostaty, ale też jego wzrost jest spowodowany innymi przyczynami.

Link do artykułu: http://www.badania-medyczne.pl/antygeny-...z5eOXLLcee

Pozdrawiam
Armands

PS. Przepraszam, że swój post umieściłem w twoim wątku. Jakby co, to przeniosę do innego wątku.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
Nie przenos, jest ok. Tyle ze moze do mojego watku mniej ludzi zaglada. Spotakalam PAP w artykulach, ale nie przypominam sobie zeby ktos z forum to oznaczał. Chociaz o samym badaniu chyba Jola wspominala. Ciekawe.
Teraz pomyslalam, ze moze wiedze na temat markerow i wszystko co nie jest zwiazane z "wlasnym" tematem umieszczac ososbno, bo na ogol jest tak, ze nie pamieta sie gdzie sie i kto pisal.

Pozdrawiam
Ela
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
Pomyśle, jak to wykorzystać w innym miejscu, a najlepiej w Diagnostyka i metody leczenia.

Pozdrawiam
A.
Odpowiedz
A propos fosfatazy kwaśnej:
Któryś lekarz m powiedział nam , że to takie "stare" PSA, czyli mniej dokładne, mniej specyficzne, mniej czułe.
Teraz nie ma potrzeby ani sensu jej oznaczać, skoro mamy PSA.
Oczywiście, z czystej ciekawości Józek kiedyś zrobił to badanie.
Fosfataza kwaśna wyszła w normie, podczas gdy PSA rosło, a prostaty już nie było.
I tyle na temat.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości