Sebek - diagnoza raka u 42 latka
#41
Widzę, że prawie jednocześnie dostałeś nasze odpowiedzi i to podobne w treści i zaleceniach.
Teraz ty musisz zadziałać!

POWODZENIA!!!
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#42
Dziękuje po pierwsze że tak szybko odpowiedzieliście, niestety nie mam żadnego antybiotyku, rodzinna dała recepte na furaginum ale juz ich nie mam, musze kupić znowu. 
Próbuje ustalić termin na usuniecie przetoki ale wiecie świeta itp. Napewno pójde tak powiedział pan chirurg.
Odpowiedz
#43
Sebek, Furagina (furazydyna) jest lekiem o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Stosowany jest w przypadku ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych. Używany także w ciężkich zakażeniach, jeżeli inne leki przeciwbakteryjne nie wykażą właściwego działania.
Nie jest to antybiotyk!

Czy w ostatnim czasie (ostatnie miesiące) stosowałeś jakiś przepisany przez lekarza antybiotyk?
Ja i Dunolka, podejrzewamy, że to co opisałeś może, ale nie musi być efektem leczenia antybiotykami.
Jeśli nie miałeś przepisanego antybiotyku, to nasza sugestia może być nietrafioną.

Najlepiej oceni te zmiany lekarz. Oceni i przepisze lek.

Pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#44
Żadnego antybiotyku nie brałem, jest troche lepiej ale czasami to wraca.
Odpowiedz
#45
Dzień dobry , chciałem poinformować ze 14go ide na wycięcie przetoki.
Odpowiedz
#46
(04.01.2021, 14:35:36)Sebek78 napisał(a): Dzień dobry , chciałem poinformować ze 14go ide na wycięcie przetoki.

Będziemy trzymać kciuki!

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#47
Dziękuje.
Odpowiedz
#48
I tam, na oddziale chirurgicznym, porozmawiasz z chirurgami, kiedy najwcześniej będziesz mógł zrobić biopsję.

Biopsja polega  na pobraniu próbek z prostaty do oceny histopatologicznej (jest rak czy nie ma). Żeby się dostać do prostaty, trzeba w co najmniej 12 miejscach nakłuć odbytnicę. Już samo to stanowi ryzyko infekcji, dodatkowy stan zapalny po usunięciu przetoki nie jest potrzebny, delikatnie mówiąc.
Odpowiedz
#49
Cześć.Dziękuje Dunolka, ja chciałem zacząć od przetoki poczekać aż sie zagoji, następnie rezonans (nie wiem ile się czeka na wyniki) a później biopsja. A i miedzy czasie prześwietlenie kości.
Odpowiedz
#50
Witam na 11 lutego mam termin na rezonans magnetyczny, mam nadzieje że wygoji się rana po przetoce. Wynik z rezonansu będe miał  na CD w tym samym dniu a papierowy 2,3 tygodnie. 
Mam pytanie czy czekać na wyniki jak będe chciał iść na biopsje czy płytka starczy?
Odpowiedz
#51
(08.01.2021, 22:34:38)Sebek78 napisał(a): Witam na 11 lutego mam termin na rezonans magnetyczny, mam nadzieje że wygoji się rana po przetoce. Wynik z rezonansu będe miał  na CD w tym samym dniu a papierowy 2,3 tygodnie. 
Mam pytanie czy czekać na wyniki jak będe chciał iść na biopsje czy płytka starczy?
Nie każdy lekarz ma czas i umiejętności, aby osobiście przeglądać obraz na płycie CD-ROM.
Może spróbuj zadzwonić do przychodni/lekarza, który będzie robił biopsję i zadać mu to pytanie - w jakiej formie chce wynik MRI?
Co do obrazu po zabiegu, to faktycznie taki termin MRI może powodować ryzyko, że efekty zabiegu przetoki mogą być widoczne, ale czy wpłyną na obraz prostaty i najbliższych okolic, tego nie wiem. Możliwe, że ten prawie miesiąc pomiędzy zabiegami będzie już bezpieczny. Oby!

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#52
Dziękuje , może jednak zarejestruje się na rezonans później.
Odpowiedz
#53
(09.01.2021, 07:22:05)Sebek78 napisał(a): Dziękuje , może jednak zarejestruje się na rezonans później.

Opóźnić jest łatwiej niż przyspieszyć.
Powodzenia!
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#54
Teoretycznie powinno tak być  ( tak sobie to wyobrażam), że lekarz robi biopsję, patrząc na obraz z rezonansu.
Ale jak jest naprawdę, kto wie?
Lepiej nie ryzykować, poczekać kilka dni na pełny wynik.
Odpowiedz
#55
(09.01.2021, 13:37:46)Dunolka napisał(a): Teoretycznie powinno tak być  ( tak sobie to wyobrażam), że lekarz robi biopsję, patrząc na obraz z rezonansu.
Ale jak jest naprawdę, kto wie?
Lepiej nie ryzykować, poczekać kilka dni na pełny wynik.

Jolu, byłoby pięknie, gdyby tak było z każdą biopsją, ale to właśnie biopsja fuzyjna polega na połączeniu ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI). 

Tu posłużę się cytatem ze strony komercyjnej placówki, która biopsję fuzyjną ma w swojej ofercie

Cytat:Przed zabiegiem wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu do biopsji fuzyjnej, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z obrazem opisanym przez radiologa w rezonansie magnetycznym. Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie.

Z opisu wynika, że musi być zapewnione odpowiedni sprzęt, oprogramowanie, ale i przeszkolony specjalista.
Z tego co kojarzę, to biopsja fuzyjną nie jest refundowana przez NFZ.

Pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#56
Dziękuje za pomoc, muszę poprostu przełożyć biopsje bo mam na 12 stycznia, przełoże jakoś na marzec jak się uda.A właśnie i spytam o znieczulenie jakie oferują.
Odpowiedz
#57
Witam Was. Więc sprawy mają się tak, rezonans na 11 lutego, biposja dopiero 30 marca(trochę mnie to martwi bo czas leci a rak sie rozwija), pytałem o znieczelenie w odpowiedzi usłyszałem że nie wykonują i ponoć w całym szczecinie też nie.
Wogóle zdziwił mnie lekarz z którym dzisiaj rozmawiałem w celu przesunięcia terminu(robił mi wcześniej per rectum)że biopsje mogę zrobić jutro jak miałem zaplanowane a później rezonans.Ale nie posłuchałem go, może to błąd?
Odpowiedz
#58
Lekarz, który ci proponował biopsję "jutro", pewnie nie wiedział (albo zapomniał) o twojej przetoce,
która lada dzień ma być operowana.
Jak to tak, jutro biopsja, a za dwa dni zabieg chirurgiczny? Chirurg by się nie zgodził, bo to za duże ryzyko dla pacjenta.

Po drugie, rezonans robi się nie po to, by mieć "zaliczone", ale po to, by był pomocny przy biopsji, tzn. by nie ominąć
ewentualnych ognisk raka.

Sebek, nie ma powodu do gwałtownych działań. Ten rak - jeśli jest  - rośnie bardzo powoli.
Agresywność nowotworu prostaty ocenia się m.in. na podstawie czasu podwajania PSA.
Na razie masz mało wyników PSA, ale z tych, co są, nie wynika, że PSA rośnie bardzo szybko.
(Porównuję wynik sprzed 2 lat z obecnym).
Dla pewności zrób sobie badanie PSA jutro, przed zabiegiem, ale w tym samym laboratorium, co ostatnio
(w jednym z tych dwóch, lepiej tam, gdzie było mniej), i porównaj wynik do tego z grudnia.
Potem zbadaj PSA przed rezonansem. Zawsze w tym samym laboratorium.

Gdy będziesz miał wynik rezonansu i wyniki PSA, możemy się zastanowić, czy przyśpieszyć biopsję, czy nie.
Odpowiedz
#59
Ok spróbuje jakoś zrobić  PSA ,właśnie chirurg wiedział o przetoce.

Znaczy wiedział lekarz co miał robić biopsje, Przepraszam pokręciłem.
Odpowiedz
#60
Witam  Was, niestety zabieg odwołany . Następny termin 27 luty. 
Nie wiedziałem że test na covida jest tak bolesny .Pani pielęgniarka wsadziła mi patyczek w nos ,myślałem że oko mi wypłynie. Po tym siedziałem z 15min na krześle bo tak mi oko łzawiło.
Przepraszam , przełożona na 27go stycznia.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości