Tata 82l, różne sposoby postępowania
#1
W kolejnych latach wyniki PSA u taty (82 lata obecnie): 21.06.2017 - 2,36ng/ml; 15.04.2019 - 3,63 ng/ml; 11.02.2020 - 2,80 ng/ml; 
03.03.2022 - 6,92 ng/ml. Każde tych badań było robione w innym laboratorium. Tata nigdy nie brał leków na prostatę. Z tymi wynikami wizyta u urologa i skierowanie na MRI. Wynik MRI: 
04.04.2022
MRI MIEDNICY I PROSTATY


Dane kliniczne
Cel (uzasadnienie): MRI Proszę o badanie MR miednicy dwufazowo
Rozpoznanie : N40 ROZROST GRUCZOŁU KROKOWEGO
Cel badania (uzasadnienie): Podejrzenie guza stercza. PSA 6,9 ng.ml. Celem mpMRI+PIRADS Badania dotychczas wykonane: Kreatynina

Opis badania
Wykonano badanie MR gruczołu krokowego z kontrastem w obrazach T1 i T2 zależnych, w sekwencji DWI, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych.
Gruczoł krokowy o wym. 44x61x53mm (APxLRxSI).
Po stronie prawej, w szczytowej części gruczołu, w segmencie PZpl obszar o obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych i w sekwencji ADC, wlk. 9x11x10mm - w skali PI-RADS: 3.
Poza tym strefa obwodowa gruczołu bez ewidentnej masy patologicznej, bez obszarów wykazujących cechy restrykcji dyfuzji.
Po stronie prawej, w szczytowej i środkowej części gruczołu, w segmentach Tza i TZp obszar obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych, wykazujący cechy restrykcji dyfuzji, wlk. 21x26x19mm- w skali PI-RADS: 5.
Poza tym w strefie przejściowej gruczołu widoczne są obszary o niejednorodnym, obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych, część z nich nieostro odgraniczona, ulegające nieregularnemu wzmocnieniu kontrastowemu - obraz sugeruje zmiany PIRADS: 2/3.
Torebka prostaty o prawidłowym obrazie.
Tkanka tłuszczowa otaczająca gruczoł o prawidłowym sygnale. Pęcherzyki nasienne symetryczne, niezmienione.
Przy lewobocznej powierzchni odbytnicy dobrze odgraniczona struktura wlk. do 12x17x14mm- możliwy uwapniony w. chłonny. Węzły chłonne miednicy mniejszej i pachwinowe niepowiększone.
Przy lewym powrózku nasiennym struktura wlk. 7x10x10mm- najpewniej bogatobiałkowa torbiel.
Pęcherz moczowy gładkościenny, bez zmian ogniskowych. W zakresie objętym badaniem kości bez widocznych patologicznych zmian ogniskowych.

Wnioski
Po stronie prawej, w szczytowej części gruczołu, w segmencie PZpl obszar spełniający kryteria w skali PIRADS: 3.
Po stronie prawej, w szczytowej i środkowej części gruczołu, w segmentach Tza i TZp obszar spełniający kryteria w skali PI-RADS: 5.

Zalecana konsultacja urologiczna.

 Po wyniku MRI urolog przepisał Tacie Proscar (finasteryd)  z zaleceniami: po 3 miesiącach kuracji kazał powtórzyć badanie PSA, potem ewentualna biopsja, w zależności od wyniku PSA

Tata poszedł również na konsultację do urologa-onkologa. Wyniki: 
DRE: powiększony stercz, zarysy gładkie, spoistość części bocznej płata prawego wzmożona. Podejrzenie raka stercza.

Lekarz obejrzał wykonane wcześniej badania i skierował tatę na biopsję (Wieliszew).
Napiszcie, co powinniśmy wiedzieć, mocno mnie zastanawia różny schemat postępowania. Onkolog nic o braniu leków nie wspomniał. Z tego wszystkiego myślę, czy nie szukać trzeciego lekarza, bo nie mogę pojąć dlaczego jest tak inne spojrzenie. 
Czy badanie fpsa i tpsa wniosłoby coś do diagnozy?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Tata 82l, różne sposoby postępowania - przez joannaxxx - 02.05.2022, 12:46:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości