tata lat 76, PSA 9
#1
witam
pisze tutaj, poniewaz tydzien temu tata odebral wynik rezonansu i okazal sie on bardzo zly smutny.
wpisz wynik recznie, poniewaz po wstawieniu zdj wyniku, caly tekst mi sie zamazuje. zdj dolaczone do MRI mam nadzieje, ze sa czytelne. 
a tak pokrotce o tacie. 
Jest pod opieka urologa od ok 12 lat. Caly czas badal PSA, mial tez robione USG. W tym czasie byl w sumie pod opieka 3 urologow (w tym jednego slynnego, warszawskiego). PSA az do teraz wynosilo max 4. Nagle skoczylo do 9. Akurat tata zmienil po raz kolejny urologa-tym razem dr Zawadzki (Piaseczno). I ten dr wreszcie skierowal tate na rezonans. Aha, dodam, ze oid dluzszego czasu tata narzekal na bole nog (uda), jak rowniez ich opuchniecia (kostki-byl u naczyniowca, ktory stwierdzil, ze to juz taki wiek ). Od okolo miesiaca bole ud sie nasilily do tego stopnia, ze tata ma problemy z chodzeniem. 
W tym tygodniu skorzystalismy z wizyty u innego urologa w RCO (Radom), ktory badal juz tate pod katem nowotworu. No i wiemy juz, ze go ma. Baaa, dr nawet stwierdzil, ze go ma od ok...8 lat.Wbrew pozorom to ma byc dobra wiadomosc, bo to oznacza, ze nie jest to rak agresywny. Nie kazal sie narazie martwic, ale mam wrazenie, ze nie powiedzial nam do konca prawdy  smutny  . Umowilam tate na biopsje, na jutro , do Hife Clinic. Jak da rade, bede sie starala o operacje na Da Vinci-obojetnie czy na nfz, czy pryw. Tylko obawiam sie, ze moze byc za pozno  smutny . Dzisiaj jeszcze mnie dobily wyniki morfologii taty. Robil je na jutrzejsza biopsje. Patrze, a tam leukocyty norma od 25, a tata ma ich tylko 15  smutny . Wujek Google mowi, ze to jest zle...
Bardzo Was prosze, napiszcie cos nt tego rezonansu. I wgl co myslicie o tej calej sytuacji. Nie ukrywam, ze to dla mnie ogromny szok smutny . Bede wdzieczna za kada informacje.


DANE KLINICZNE: PSA=9 ng/ml ; DRE neg.

TECHNIKA BADANIA:
Badanie mp-MR prostaty wykonano wg wytycznych Pl-RADS v.2 w plaszczyznach poprzecznej, czolowej strzalkowej w sekwencjach FSE, FRFSE w obrazach DWl,T1, T2, z saturacjq tluszczu. Wykonano mapy ADC.

OPIS:
Gruczol krokowy obj.29 ml o dobrze widocznej, zachowanej torebce. PSAD - 0,31.
Krwawienie - brak.
Budowa strefowa gruczolu - zachowana.
Strefa przejsciowa: zmiany o charakterze rozrostu gruczolu (BPH) w obu platach, obszary silnej restrykcji dyfuzji.
Strefa obwodowa: o niejednorodnych wartosciach sygnalu w obrazach T2 zaleznych jak w ewolucji procesu zapalnego z obszarem silnej restrykcji dyfuzji
A. PP, srodek z zajęciem szczytu i podstawy strefa PZa/pl w podstawie przechodzi na PZpm o wym. 30x8 mm (PI-RADS 5)

Pęcherzyki nasienne:
- po stronie prawej cechy inwazji
- po stronie lewej dobrze odgraniczone bez cech naciekania. Pęczki naczyniowo-nerwowe: bez cech naciekania.

Węzly chlonne: nie powiększone, bez cech limfadenopatii.
- zaslonowy lewy 5x5 mm
- biodrowy wsp lewy 7x8 mm
Pęcherz moczowy:
- przeszkodowy
- drobne uchylki
- bez widocznych zgrubien w obrębie sciany.

WNIOSKI:
- w przedniej strefie PP obszar Pl-RADS 5 przechodzi w segmencie podstawnym do sterefy PZpm z zajęciem pęcherzyków nasiennych prawych
- pojedyncze Węzly chlonne z cechami limfadenopatii
- cechy obrzeku szpiku w uklqdzie kostnym do rozwazenia scyntygrafia

UWAGA! Jesli pacjent byl poddany hormonoterapii lub rtg-terapii, przebyl biopsję w ciągu ostatnich 3 miesięcy, wówczas interpretacja obraz6w mpMRI moze być obarczona blędem

   

   

   
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
tata lat 76, PSA 9 - przez Kicikocia1 - 25.04.2021, 15:28:08
RE: tata lat 76, PSA 9 - przez Dunolka - 26.04.2021, 10:59:30
RE: tata lat 76, PSA 9 - przez Kicikocia1 - 27.04.2021, 06:42:54
RE: tata lat 76, PSA 9 - przez Kicikocia1 - 27.04.2021, 15:09:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości