RAK PROSTATY POMOC - Forum
55 lat PSA 5,67 - Wersja do druku

+- RAK PROSTATY POMOC - Forum (https://rakprostatypomoc.pl)
+-- Dział: Rak Prostaty – i co dalej? (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Przed i po diagnozie - Przebieg i efekty leczenia (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 55 lat PSA 5,67 (/showthread.php?tid=928)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 07.02.2024

Dzisiaj pierwsza wizyta kontrolna z wynikami pooperacyjnymi w szpitalu gdzie bylem diagnozowany.
Hist-pat: przekroczenie torebki- nie ok (wiadomo), reszta ok
PSA: bardzo ok
USG jamy brzusznej: ok
Trzymanie moczu: bardzo ok
Sprawy męskie: nie ok, po usg hmm, no właśnie spraw męskich, powiedział że jest szansa na poprawę bo hormonalnie ok (nie wiem o co chodzi, bo to nie dopytywałem w szczegółach), brać Tadalafil przez 3 miesiące i po tym oczekiwać poprawy,, ocenił szanse na 50%.
Szanse na brak wznowy ten lekarz w moim przypadku ocenił na 70% (czyli ryzyko 30%, ale pierwsza wersja fajniej wygląda).
Nastepne badania PSA i wizyta kontrolna za 3 mies, i tak przez 2 lata. Potem co 6 mies. (jeśli wiadomo, będzie ok).
Ja natomiast następne badanie PSA robię za 5 tyg., żeby zgodnie z zaleceniami mojego operatora zgłosić się na kontrolę z wynikami PSA po 6 i 12 tyg. po operacji. Jestem do niego zarejestrowany na marzec.
Paweł


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 12.02.2024

Paweł, to jakie konkretnie masz to PSA?
Mieliśmy tu na forum kolegę, który mimo przekroczenia torebki w histopatologii od ponad 10 lat jest czysty.
Właśnie utrzymanie nieoznaczalnego PSA, albo takiego poniżej 0,1 ng/ml będzie teraz twoim najważniejszym zadaniem.

Pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.02.2024

Moje PSA po 6 tyg. od operacji 0,004 ng/ml.

Kolejne, zrobię po 12 tyg. od operacji, tak jak zalecił operator i wtedy wizyta u niego, prywatnie.
Równolegle wróciłem do szpitala gdzie byłem diagnozowany przed operacją czyli na Arkońską (Szczecin) na NFZ, tu jestem po pierwszej wizycie kontrolnej, nastepne badania PSA (w szpitalu na NFZ) i wizyty co 3 miesiące.

Paweł

Operacja była w szpitalu na Pomorzanach.

Do wyników hist-pat było dołączone zaproszenie/skierowanie podpisane przez prof. J. Lubińskiego do Zakladu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie. Wybieram się tam pojutrze.

Jest na naszym forum kolega który miał operację równo rok przede mną, również w hist-pat przekroczenie torebki i od ponad roku PSA nieoznaczalne.
Jest w internecie kalkulator ryzyka nawrotu po operacji, wpisuje się wiek, PSA I parametry z wyniku pooperacyjnego hist-pat, rozne prawdopodobieństwa ryzyka w różnych latach, prawdopodobieństwo 10 lat bez nawrotu wyszło mi tam 70 %, może ten lekarz który moj przypadek określił na 70 % też z niego korzysta.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 12.02.2024

Piękne PSA, bo praktycznie nieoznaczalne. Ten wynik nie poprzedza znak mniejszości? (<)

To zaproszenie/skierowanie to na omówienie wyniku hist-pat?

Pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.02.2024

Przed wynikiem nie ma znaku.
Skierowanie na badania genetyczne przed podjęciem ewentualnego dalszego leczenia.

Przed wynikiem PSA znalazłem coś takiego z opracowania Akademii Medycznej w Gdańsku:
"Znaczenie rokownicze naciekania guza poza gruczoł krokowy nie jest jednoznaczne, jest on zwykle usuwany wraz z marginesem tkanki otaczającej. Według analizy dużych grup chorych w ok. 50% przypadków nowotworu nieznaczie przekraczającego granice stercza udaje się uzyskać wolne od nowotworu marginesy cięcia chirurgicznego."

Paweł


RE: 55 lat PSA 5,67 - Sebek78 - 12.02.2024

Opercje miałeś na Pomorzanach a na kontrol chodzisz na Arkońską ?


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.02.2024

A owszem.
Opetacja na Pomorzanach z jednego powodu: operator RARP M. Słojewski.
Bylem na Pomorzanach na usunięciu cewnika i badaniu USG przez lekarza, oczywiście tym lekarzem nie był kierownik kliniki.
Na Pomorzanach jest problem z terminami wizyt, lekarze tez przyjmują różni.
Myślę, że zinterpretować wynik PSA, przeprowadzić dokładne USG, udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytania i przekazać trafne zalecenia potrafi wielu urologów.
Ze mną byli operowani pacjenci z różnych województw, jeden z warmińsko-mazurskiego. Jestem przekonany ze po operacji wrócili do swoich lekarzy prowadzących.
Mam bardzo dobre zdanie o lekarzach z Arkonskiej, bywałem tam przecież przed operacją, plus to ze tu ja wybieram lekarza i termin wizyty. Nie ma z tym problemu.
U M. Słojewskiego, wizyty kontrolne prywatne, jako równoległe kontrole u lekarza który operował.

Się rozpisałem.
Pzdr.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 15.02.2024

Tak jak pisałem, że zamierzam skorzystać z propozycji badań geneteycznych w jednostce prof. Lubinskiego, tak wczoraj byłem na wizycie. Obszerny wywiad, szczegółowa ankieta, pobranie krwi do 4 próbek. Profesor, sympatyczna i otwarta osoba, poinformował mnie że wyniki będą do 3 dni, skontaktuje się ze mną i w zależności od tych wyników dalsze postępowanie.

Paweł

Nie spotkałem na forum historii aby ktoś przed, po, lub w trakcie leczenia raka prostaty rownolegle szedł ścieżką badan genetycznych (co oczywiście nie znaczy ze takiej historii nie ma), podzielę się więc swoim doświadczeniem.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Dunolka - 15.02.2024

(15.02.2024, 07:57:55)Paweł Sz. napisał(a): Nie spotkałem na forum historii aby ktoś przed, po, lub w trakcie leczenia raka prostaty rownolegle szedł ścieżką badan genetycznych (co oczywiście nie znaczy ze takiej historii nie ma), podzielę się więc swoim doświadczeniem.

Nasi dwaj koledzy  - Kris i Bogdan  - przeszli ścieżkę badań genetycznych u profesora Lubińskiego.
Napisali o tym w swoich Historiach.
Wyniki dostali szybko; okazało się, że nowotwory obydwóch były standardowe, zatem standardowe leczenie było prawidłowym wyborem.

Kto dostaje - tzn. powinien dostać  - od razu skierowanie na badanie genetyczne?
Chyba pacjenci młodzi. Wtedy są podstawy, by przypuszczać, że nowotwór może być skutkiem mutacji BRCA 1 i/lub BRCA 2. Wtedy troska o takiego pacjenta powinna być wzmożona, ich krewni też powinni się zbadać, czy odziedziczyli te mutacje. Czytałam też, że niektóre nowoczesne leki tudzież specjalna chemia działają przede wszystkim u pacjentów z tymi mutacjami.

Natomiast jeśli na raka prostaty choruje mężczyzna starszy, to możemy założyć, że to po prostu skutek osiągnięcia tzw. słusznego wieku, inaczej mówiąc  - SKS.

Nie zapominajmy, że rak prostaty to bliski krewny raka piersi.
Mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 u rodzica, lub u obojga rodziców, mogą skutkować większym prawdopodobieństwem nowotworu prostaty u syna, a raka piersi u córki.
Jeśli dzieci odziedziczyły te mutacje, powinny zachować "szczególną ostrożność".

Na którymś naszym Zjeździe dyskutowaliśmy problem pt. Co mam zrobić z wiedzą, że odziedziczyłam/odziedziczyłem "gen nowotworu"? Po co mi ta wiedza?
Bo posiadanie tej mutacji nie oznacza pewności zachorowania, tak samo, jak nieposiadanie nie oznacza pewności niezachorowania.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Sebek78 - 15.02.2024

Też miałem zalecenie konsultacji do prof. ale nie byłem.Wiem że mój tata jak żył gdzieś w 2006 roku robił badania genetyczne.Dowiedział się że nowotwór nie jest dziedziczny czy jakoś tak.A jednak i ja miałem też raka prostaty.Ale napewno warto je zrobić.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 13.03.2024

Witam

PSA 12 tygodni po operacji 0,003 ng/ml.

Badanie molekularne: gen BRCA1, gen PALB2: nie stwierdzono nosicielstwa w/w mutacji/wariantów patogennych.

Pozdrawiam.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Sebek78 - 13.03.2024

Hej.Gdzie oznaczasz PSA, na pomorzanach ?


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 13.03.2024

Cześć
prywatnie w Alabie
na NFZ będę miał badania PSA i wizyty na Arkońskiej co 3 miesiące


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 14.03.2024

(13.03.2024, 18:55:25)Paweł Sz. napisał(a): Witam

PSA 12 tygodni po operacji 0,003 ng/ml.

Badanie molekularne: gen BRCA1, gen PALB2: nie stwierdzono nosicielstwa w/w mutacji/wariantów patogennych.

Pozdrawiam.

Gratuluję wyników i tak trzymaj dalej!
Powodzenia!!!

Pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 25.03.2024

Jestem po omówieniu wyników hist-pat i PSA (po 6 i 12 tygodniach od operacji) u mojego operatora prof. MS.
Skoro lekarz jest zadowolony to pacjent również, prof. stwierdził że wyniki hist-pat w połączeniu z PSA świadczą o tym, że wszystko co powinno zostało usunięte. Na wszystkie pytania odpowiedziałem zgodnie z prawdą że jest ok, oprócz spraw męskich, i tu dostałem Sildenafil 0,1 do stosowania doraźnego, cały czas zażywać również Tadalafil.
Można powiedzieć, że usłyszałem to samo co u urologa na wizycie kontrolnej w szpitalu (Arkońska) tylko, ze usłyszałem to od lekarza który mnie operowal i miałem okazję powiedzieć dziękuję.
Kontrola PSA co 3 miesiące, na rower po 6 mies. od operacji.

Dodam jeszcze że prof. zaakcentował że bardzo ważne jest to że Gleason okazał się nie wiekszy niż ten z biopsji.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Radiusz - 25.03.2024

(25.03.2024, 18:27:04)Paweł Sz. napisał(a): Jestem po omówieniu wyników hist-pat i PSA (po 6 i 12 tygodniach od operacji) u mojego operatora prof. MS.
Skoro lekarz jest zadowolony to pacjent również, prof. stwierdził że wyniki hist-pat w połączeniu z PSA świadczą o tym, że wszystko co powinno zostało usunięte. Na wszystkie pytania odpowiedziałem zgodnie z prawdą że jest ok, oprócz spraw męskich, i tu dostałem Sildenafil 0,1 do stosowania doraźnego, cały czas zażywać również Tadalafil.
Można powiedzieć, że usłyszałem to samo co u urologa na wizycie kontrolnej w szpitalu (Arkońska) tylko, ze  usłyszałem to od lekarza który mnie operowal i miałem okazję powiedzieć dziękuję.
Kontrola PSA co 3 miesiące,  na rower po 6 mies. od operacji.

Dodam jeszcze że prof. zaakcentował że bardzo ważne jest to że Gleason okazał się nie wiekszy niż ten z biopsji.
Cześć Paweł. 
Życzę, żebyś ten wynik utrzymał przez najbliższe 100 latzadowolenie, uśmiech
Powodzenia


RE: 55 lat PSA 5,67 - Mariusz69 - 25.03.2024

Paweł gratulacje z powodu wyników !aby tak dalej .Pozdrowienia


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 26.03.2024

Radiusz, Mariusz 69,
dziękuję Panowie
wiadomo, że, większe lub mniejsze, ale ryzyko będzie nam już pisane, gdyby tak nie było nie trzeba by było badać PSA po leczeniu, ale teraz: chwilo trwaj!
Wam również życzę nieoznaczalnego PSA do końca świata, i jeden dzień dłużej.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 07.05.2024

Dzisiaj druga wizyta kontrolna w poradni szpitalnej (4,5 miesiąca po operacji) i pierwszy wynik PSA z laboratorium szpitalnego:
< 0,006, pozostałe wyniki krwi i badanie USG ok.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Mariusz69 - 07.05.2024

(07.05.2024, 12:09:43)Paweł Sz. napisał(a): Dzisiaj druga wizyta kontrolna w poradni szpitalnej (4,5 miesiąca po operacji) i pierwszy wynik PSA z laboratorium szpitalnego:
< 0,006,  pozostałe wyniki krwi i badanie USG ok.

Paweł …Super aby tak dalej !!!…pozdrawiam