RAK PROSTATY POMOC - Forum
55 lat PSA 5,67 - Wersja do druku

+- RAK PROSTATY POMOC - Forum (https://rakprostatypomoc.pl)
+-- Dział: Rak Prostaty – i co dalej? (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Przed i po diagnozie - Przebieg i efekty leczenia (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 55 lat PSA 5,67 (/showthread.php?tid=928)

Strony: 1 2 3 4 5


55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 11.09.2023

Witam,
początek mojej historii, 21.08.2023 wynik badań programu 40+,  PSA 5,67,  wizyta u rodzinnego - skierowanie do urologa, dzisiaj tj 11.09. u urolga: usg wszystko ok, prostata niepowiększona, retykalnie: "stercz wielkości średniego kasztana, płat prawy nieco większy, obwodowo po stronie prawej stwardnienie osełkowate wielkości 1 cm, niebolesne (tu). zalecenia: powtórzyć wynik PSA, z wynikiem i Biseptolem zgłosić się bez rejestracji do tego urologa na biopsję. 
cdn


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 11.09.2023

Paweł witaj na naszym Forum.
PSA powyżej progu dla twojego wieku, w badaniu per rectum wyczuwalna anomalia, to jak najbardziej zasadne jest potraktowanie sytuacji poważnie. Tylko, gdybym to ja był lekarzem to najpierw wysłałbym takiego pacjenta na badanie rezonansem magnetycznym. To nie jest badanie inwazyjne i przed biopsją wskazujące ewentualne zagrożenia w gruczole, ale też w sąsiadujących strukturach organu.
Rezonans po biopsji musi być przeprowadzony conajmniej sześć , czy nawet osiem tygodni później ze względu na potrzebę zagojenia gruczołu i braku ewentualnych zmian spowodowanych badaniem (krwiaki)
Jeszcze lepszy byłby rezonans multiparametryczny z oceną PI-RADS, ale to badanie nie jest refundowane z NFZ.
Oczywiście lekarz ma tu swoje uzasadnienie dlaczego najpierwej biopsja. Tu chodzi o wycenę i jak zwykle o pieniądze.
No, ale wróćmy do tego co jest.
Biseptol ma za zadanie uporanie się z ewentualnym stanem zapalnym prostaty. Może on (stan zapalny) powodować wzrost PSA, ale myślę, że mógłbyś wtedy czuć swoją prostatę. Stan zapalny tego gruczołu może być przykry i zdecydowanie nie przebiega bezobjawowo.
Receptę masz, Biseptol przyjmiesz i zrobisz kolejne badanie PSA.
Masz już ten termin biopsji, czy zostanie ustalony na kolejnej wizycie?

To tyle ode mnie...

Pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 11.09.2023

Dziękuję za odpowiedź, urolog przyjmuje w poniedziałki i czwartki, mam po prostu zgłosić się do niego w godzinach przyjęć, wyczytałem, że po badaniu rektalnym lepiej odczekać 2 dni na badanie PSA, więc wychodzi na to ze zgłoszę się na biopsję za tydzień, dodam , bo nie napisałem wcześniej, że jestem mieszkańcem Szczecina.

Pozdrawiam
Paweł


RE: 55 lat PSA 5,67 - tomek27m - 11.09.2023

Witaj , mogę polecić dr Marcina Słojewski, jeden z lepszych urologów.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 11.09.2023

Dziękuję, skorzystam, bogatszy o doświadczenia forumowiczów gdy przyjdzie moment decydowania o sposobie walki skonsultuję go z innym bądź innymi urologami, najlepiej z najlepszymi, a o dr Słojewskim, jak poczytałem w internecie, faktycznie opinie są bardzo dobre.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.09.2023

Dzisiaj, korzystając z wiedzy zdobytej na tym forum aby skorzystać z w miarę szybkich i pełnych badań diagnostycznych mam w każdym razie taką nadzieję, uzyskałem od rodzinnego kartę DILO, jutro zgłoszę się z nią albo do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, albo poradni urologicznej przy szpitalu z oddziałem urologicznym, skłaniam się jednak bardziej ku Centrum.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Sebek78 - 12.09.2023

Witam,też jestem ze Szczecina.Fakt nasze centrum onkologii jest dość daleko na ul.Strzałowskiej.Ja rezonans miałem robiony w szpitalu na pomorzanach,biopsje na Arkońskiej.Operacja też pomorzany.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.09.2023

Witaj,
wiem, czytałem Twoją historię, długo czekałeś na rezonans i biopsje? jak trafiłeś na operację u Słojewskiego, z kompletem wyników chcę się udać prywatnie właśnie do niego i jeśli będzie taka konieczność to chciałbym żeby operację też on przeprowadził.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Sebek78 - 12.09.2023

Szczerze to nie pamiętam ile czekałem ale nie długo. W sumie byłem u trzech urologów bo chciałem zobaczyć co powiedzą.Do profesora trafiłem z polecenia innego profesora , Sikorskiego. Tak ,z wynikami udałem się do Sonomedu gdzie przyjmuje i po rozmowie dostałem skierowanie do szpitala.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 14.09.2023

Dzisiaj, tj 14.09. zrobiłem drugie badanie PSA, wynik 6,13, co prawda 11.09. miałem badanie rektalne co podobno trochę zawyża wynik, ale o ile? Cóż rośnie....Wczoraj telefoniczne zgłosiłem swoją kartę DILO do konsultanta urologicznego Szpitala przy ul. Arkonskiej w Szczecinie. Szybka reakcja, umówiony jestem w poradni urologicznej szpitala na jutro na 8.00.

Korekta, spojrzałem jeszcze raz, PSA 6,31.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 14.09.2023

O ile badanie per rectum wpływa na wynik tego nie wiemy, ale wpływa.
Ważne, że już jesteś umówiony i ktoś będzie ciebie pilotował w systemie.
Życzę, abyś trafił na ogarniętego lekarza. Powodzenia

Pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 15.09.2023

Dzisiaj skierowanie na rezonans magnetyczny, termin w dniu 02.10.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 15.09.2023

Armands i pozostali forumowicze, dziękuję za wskazówki, za opisane historie, to dzięki Wam m.in. dowiedziałem się o karcie DILO, to dzięki Wam dowiedziałem się o bardziej właściwej kolejności: rezonans, potem biopsja.
Dziękuję i pozdrawiam.


RE: 55 lat PSA 5,67 - AParsley - 16.09.2023

Paweł,

Nie ma za co dziękować, forum jest właśnie po to.

W imieniu koleżanek, kolegów i swoim.  zadowolenie, uśmiech

Pozdrawiam AParsley


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 12.10.2023

Dziś odebrałem opis MR miednicy mniejszej. 
"....Strefa przejściowa nie wykazuje obecności radiologicznie podejrzanych zmian ogniskowych. Strefa obwodowa obu płatów gruczołu krokowego w całości o nieprawidłowej obniżonej intensywności sygnału na obrazach T2 zależnych. W segm. tylnym bocznym strefy obwodowej prawego płata gruczołu krokowego widoczny jest radiologicznie podejrzany obszar o wymiarach 1,5 x 1 cm w płaszczyźnie poprzecznej. Zmiana hypointensywna w T2, w badaniu DWI wykazuje umiarkowanie nasilone cechy restrykcji dyfuzji, wykazuje istotne wzmocnienie kontrastowe. Obraz MR przemawia za ca prostata. Ocena w skali PIRADS-PIRADS 4.
Zmiana rozciąga się od wierzchołka do podstawy gruczołu. 
Pęcherzyki nasienne nie wykazują uchwytnych w MR cech nacieczenia.
Otaczająca tkanka tłuszczowa nie wykazuje cech nacieczenia.
Pecherz moczowy nie wykazuje uchwytnych zmian.
Pozostałe struktury anatomiczne miednicy nie wykazują uchwytnych zmian.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnychw obszarze objętym zakresem badania.
Kosci w obszarze objętym badanie nie wykazują radiologicznie podejrzanych zmian ogniskowych.
Wnioski: obraz MR zmiany ogniskowej w strefie obwodowej prawego płata gruczołu krokowego przemawia za ca prostata. Ocena w skali PIRADS-PIRADS 4."

Proszę o komentarz, wskazówki, porady, za które już teraz dziękuję.
Jutro mam wizytę u urologa w poradni szpitalnej.


RE: 55 lat PSA 5,67 - tomek27m - 12.10.2023

Witaj , wynik MRI wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo raka prostaty , nie dobrze opisane gdzie może się znajdować, a to pomoże lekarzowi celnie pobrać próbki czyli biopsja. Musimy poczekać do wyniku biopsji i reszty diagnostyki.

Pozdrawiam


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 13.10.2023

Dzisiaj skierowanie na 24.10 na biopsje fuzyjną na oddziale szpitala.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 16.10.2023

Korekta terminu, dzisiaj telefon od koordynator ze szpitala, biopsja w dniu jutrzejszym.


RE: 55 lat PSA 5,67 - Armands - 16.10.2023

(16.10.2023, 07:23:56)Paweł Sz. napisał(a): Korekta terminu, dzisiaj telefon od koordynator ze szpitala, biopsja w dniu jutrzejszym.

Dostałeś receptę na antybiotyk i sposób dawkowania?

Powodzenia i pozdrawiam
Armands


RE: 55 lat PSA 5,67 - Paweł Sz. - 16.10.2023

Pytałem lekarza ktory mnie skierował na biopsję i będzie ją wykonywał czy mam się w jakiś sposób przygotować, pytałem też o antybiotyk, odpowiedzi były negatywne.