RAK PROSTATY POMOC - Forum
Pojawią się dwa nowe leki w terapii wczesnego raka prostaty? - Wersja do druku

+- RAK PROSTATY POMOC - Forum (https://rakprostatypomoc.pl)
+-- Dział: Wiedza i edukacja (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: W poszukiwaniu nowych metod leczenia (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Pojawią się dwa nowe leki w terapii wczesnego raka prostaty? (/showthread.php?tid=357)



Pojawią się dwa nowe leki w terapii wczesnego raka prostaty? - Armands - 15.02.2018

Na razie to informacja ze świata... 

Od dawna potrzebna zmiana wydaje się pojawiać w postępowaniu grupy chorych na raka prostaty, dla których nie ma jasnego standardu opieki, czyli mężczyzn z wczesnym stadium nowotworu, u których PSA gwałtownie rośnie po przebytej operacji lub radioterapii, pomimo terapii androgenowo deprywacyjnej ADT.

Obecnie nie ma zaakceptowanych terapii dla tych chorych, którzy mogą rozwinąć zaawansowanego raka i są w grupie [podwyższonego ryzyka zgonu. Jednak ostatnie badania wskazują, że są leki, które znacząco opóźniają rozwój nowotworu u tych chorych. Badania te zostaną w pełni zaprezentowane podczas Genitourinary Cancers Symposium (GUCS) 2018, w San Francisco. Chodzi o dwa doustne inhibitory receptorów androgenowych – apalutamid oraz starszej generacji enzalutamid, który już został zaaprobowany w leczeniu mężczyzn, którzy nie mają przerzutów raka prostaty. 

Oba badania wykazały, że w leczeniu chorych bez przerzutów opornego na kastrację raka prostaty, dzienne podawanie tych leków redukuje relatywne ryzyko przerzutów lub śmierci o ponad 70 procent i wydłuża przeżycie wolne od przerzutów o ponad 20 miesięcy w porównaniu do placebo. Wszyscy chorych także w ramieniu placebo otrzymywali terapię ADT. 

Obie próby obejmowały mężczyzn, którzy przeszli terapię radykalną, chirurgię lub radioterapię, ale u których stężenie PSA podwoiło się w ciągu 10 miesięcy lub mniej, pomimo ADT.

Za https://www.termedia.pl/onkologia/Pojawia-sie-dwa-nowe-leki-w-terapii-wczesnego-raka-prostaty-,29166.html


RE: Pojawią się dwa nowe leki w terapii wczesnego raka prostaty? - Armands - 13.03.2018

W dniu 14. lutego 2018 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zarejestrowała apalutamid (Erleada™, Janssen Biotech, Inc.) do leczenia chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów (non-metastatic castration-resistant prostate cancer, NM-CRPC).

Rejestrację oparto na wynikach wieloośrodkowego, podwójnie zaślepionego badania klinicznego SPARTAN (NCT01946204), w którym 1207 chorych na NM-CRPC randomizowano (2:1) do grupy otrzymującej apalutamid w dawce 240 mg doustnie raz na dobę w skojarzeniu z kastracją farmakologiczną lub chirurgiczną (androgen deprivation therapy, ADT) (n=806) lub placebo raz na dobę z ADT (n=401).

Głównym punktem końcowym badania dotyczącym skuteczności było przeżycie wolne od przerzutów (metastasis-free survival, MFS), definiowane jako czas od randomizacji do pierwszych objawów przerzutów odległych (nowych zmian w kościach lub tkankach miękkich lub powiększonych węzłów chłonnych poza miednicą) lub do zgonu niezależnie od przyczyny, cokolwiek wystąpi jako pierwsze. Mediana MFS wyniosła 40,5 miesiąca u chorych otrzymujących apalutamid i 16,2 miesiąca w grupie placebo (współczynnik ryzyka [hazard ratio, HR] 0,28; 95% CI: 0,23, 0,.35; p <0,0001).

Najczęstsze działania niepożądane, występujące u co najmniej 10% chorych obejmowały zmęczenie, nadciśnienie, wysypkę, biegunkę, nudności, zmniejszenie masy ciała, ból stawów omdlenia, uderzenia gorąca, zmniejszenie apetytu, złamania i obrzęki obwodowe.

Zalecana dawka apalutamidu wynosi 240 mg (4 tabletki po 60 mg) doustnie raz na dobę.

Za https://www.termedia.pl/onkologia/FDA-zarejestrowala-apalutamid-do-leczenia-chorych-na-opornego-na-kastracje-raka-gruczolu-krokowego-bez-przerzutow,29485.html


PS. O badaniu Spartan informowaliśmy w wątku http://rakprostatypomoc.pl/showthread.php?tid=219
... teraz tylko czekać, kiedy Apalutamid będzie dostępny i refundowany w leczeniu polskich pacjentów.