RAK PROSTATY POMOC - Forum

Pełna wersja: Dieta przy niedostatecznym poziomie hemoglobiny (anemia)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Poniżej fragmenty postów (Eli -jesień 2015 i Armandsa) dotyczących przeciwdziałaniu zbyt niskiemu poziomowi hemoglobiny.

Do prawidłowego podtrzymywania życia człowieka potrzebna jest stała dostawa tlenu. 
Hemoglobina jest białkiem zawierającym krwinki czerwone odpowiedzialne za przenoszenie tlenu z płuc do tkanek organizmu. Oznaczana jest ona zazwyczaj jako HGB lub Hb. 
Krwinek czerwonych jest w naszym organizmie najwięcej, z tego powodu krew ma barwę czerwoną (jest ona utleniona). Na budowę hemoglobiny składają się dwie pary podjednostek białkowych, z których każda zawiera cząsteczkę hemu, w której znajduje się cząsteczka żelaza pozwalająca na przenoszenie cząsteczek tlenu. 
To właśnie hem odpowiedzialny jest za czerwony kolor krwi. 
Jednym ze skutków ubocznych oddychania tlenowego jest dwutlenek węgla, który musi być wyeliminowany z organizmu przez płuca. 
We krwi transportowany jest najczęściej w postaci rozpuszczonej, chociaż niewielka jego część ulega związaniu z hemoglobiną (w innym miejscu niż tlen) i w ten sposób jest transportowana. 
Hemoglobina reguluje również gospodarkę kwasowo-zasadową. Aby hemoglobina mogła spełniać swoją rolę musi występować we właściwym stężeniu uzależnionym od wieku, płci oraz pochodzenia. Interpretując wynik badania hemoglobiny należy pamiętać, że ze względu na różne metody oznaczania, wartość progowa może się różnić między laboratoriami i zależy od stosowanej metody oznaczenia.

Normy hemoglobiny:
 
7,4-9,9 mmol/l (12-16 g/dl) u kobiet, 
8,0-11,0 mmol/l (13-18 g/dl) u mężczyzn, 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakwas z buraka jest OK, ale jeszcze lepszym (podobno najlepszym) źródłem przyswajalnego żelaza jest ocet pokrzywowy

Można go zrobić samemu (ale to na wiosnę) albo wyszukać w sklepach ze zdrową żywnością.
Trzeba to pić z umiarem, w ilości 2 razy dziennie łyżka octu pokrzywowego na pół szklanki wody.
Sporo żelaza jest też w suszonych owocach, a także w migdałach. Ale z nimi ostrożnie. 

Wątróbkę drobiową, jako źródło żelaza raczej sobie daruj, bo wiadomo czym ten drób karmią? 

Wracając do octu pokrzywowego, to działa również rozpuszczająco na kamienie w układzie moczowym, przeciwcukrzycowo, oczyszcza organizm z  substancji prozapalnych. 

Przepis na wykonanie octu pokrzywowego. 



Świeżo zerwaną pokrzywę zalewamy 5% octem spirytusowym w proporcji 1:5, tzn. np. 100 g ziela zalewamy 500 ml octu. Najlepiej kupić ocet 10% i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. (Przepis wg receptury doktora Henryka Różańskiego)


Odstawiamy w szczelnie zakręconym słoiku w ciemne miejsce na jakieś 2 tygodnie.
Pijemy 2 razy dziennie po 1 łyżce rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oczywiście zawsze można też spróbować suplementacji, tak jak to robimy przy niedoborze D3. Produkty zawierające diglicynian żelaza jest dużo w aptekach i w sklepach z odżywkami.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Natka pietruszki przeciwdziała anemii

Anemia spowodowana jest zazwyczaj przewlekłym brakiem żelaza. Objawia się skłonnością do omdleń, bladością skóry, osłabieniem, kołataniem serca, zaburzeniami koncentracji i wypadaniem włosów. Na niedokrwistość chorują często kobiety mające obfite krwawienia miesiączkowe oraz osoby nieprawidłowo się odchudzające, niedożywione, cierpiące na częste biegunki. Natka pietruszki zawiera 6.2 miligrama żelaza w 100 gramach rośliny.

Dodatkowo natka pietruszki dzięki obecności witaminy C wpływa także na zwiększenie przyswajalności żelaza niehemowgo. Z tego powodu jej obecność rekomendowana jest osobom na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

https://verdum.pl/natka-pietruszki-wlasc...lecznicze/


Szczególnie polecane jest pesto z natki. Przepisów szukajcie w Internecie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 I na koniec najlepsze naturalne źródła pozyskania wartościowego żelaza

Najlepsze źródła żelaza, czyli TOP20

https://salaterka.pl/najlepsze-zrodla-zelaza/


SMACZNEGO I NA ZDROWIE!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komentarz Danusi -dago

Niedokrwistość może mieć różne źródła
Z wiekiem niektórzy pewnych składników nie przyswajają, stąd w pierwszej kolejności należałoby wykonać badania: rozmaz krwi, poziom żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego w osoczu krwi. 
Mając taką wiedzę lekarz jest w stanie wskazać metody leczenia. Samą żywnością czy suplementami nieraz nie jesteśmy w stanie poprawić wyników. Sama od wielu lat mam hemoglobinę poniżej dolnej normy - chyba taka uroda bo sił i energii mi nie brakuje (Potwierdzam - Admin). 
Latem jednak lekarz zlecił wykonanie badania poziomu vit. B12, wynik był powalający na nogi. Zaczęłam sama przyjmować wit. B 12 forte w tabletkach, po kwartale poziom wzrósł nieznacznie. Teraz jestem po serii zastrzyków B12 i  nadal przyjmuję, tylko już raz na tydzień. Za miesiąc będą robiła badanie i zobaczymy skutki leczenia. Opisując swoje zmagania chcę zwrócić uwagę, że nieraz trzeba skorzystać z pomocy lekarza, bo samo spożywanie produktów może nie przynieść oczekiwanych wyników.

Odnośnie zaś pokrzywy , to chciałabym zwrócić uwagę, że jest żółciopędna i moczopędna.