RAK PROSTATY POMOC - Forum

Pełna wersja: Offtopic: Grzyb z Puszczy Białowieskiej nadzieją w walce z rakiem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W raku jelita grubego. Temat wydaje się dosyć dobrze przebadany skoro jest wniosek patentowy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7...=BoxOpLink

Niepozorny grzyb, korzeniowiec sosnowy występujący m.in. w Puszczy Białowieskiej, może pomóc w walce z nowotworem jelita grubego. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy.
Korzeniowiec sosnowy (nazywany także hubą), pasożytniczy grzyb występujący w Polsce m.in. w Puszczy Białowieskiej, może paradoksalnie okazać się nadzieją w walce z nowotworem jelita grubego.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli już wniosek o patent dotyczący wykorzystania tego grzyba w leczeniu i zapobieganiu tej chorobie.

- W zależności od użytego stężenia ekstraktu z grzyba ma on spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych. Badania wykazały zahamowanie rozwoju choroby nawet o 80 proc. Nie stwierdzono też złego wpływu związków z grzyba na fizjologię komórek - mówiła kilka miesięcy temu kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej UMB prof. Halina Car, cytowana przez uczelniane pismo "Medyk Białostocki".

- Nawet jeżeli efektami naszych analiz nie będą leki, a tylko suplementy diety, lub żywność specjalnego medycznego przeznaczenia, to też warto. Bo jeżeli taki przebadany suplement będzie wspierał terapię nowotworową, dzięki czemu chemioterapia będzie skuteczniejsza, to czy nie należy tego robić? A może okaże się, że trzeba jadać niektóre grzyby profilaktycznie, bo dzięki temu zmniejszy się ryzyko zachorowania na nowotwór. To też sprawdzimy
- przekonuje prof. Halina Car w "Medyku Białostockim".

Wykorzystaniem korzeniowca sosnowego zainteresowane są już firmy farmaceutyczne.

Korzeniowiec sosnowy pojawia się głównie na drzewach iglastych, jest uważany niezwykle groźnego dla drzew grzyba. Powoduje próchnienie pnia nawet do wysokości kilkunastu metrów. Łatwo rozprzestrzenia się na inne obiekty.