RAK PROSTATY POMOC - Forum

Pełna wersja: Echolaser - nowa metoda operowania guzów tkanek miękkich (w tym prostaty)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy 19 lutego organizuje prezentację możliwości Echolasera w operacjach guzów wątroby, prostaty oraz tarczycy.

Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej wykorzystywanym przez szpitale z całej Europy. Obecnie czynione są starania o dopuszczenie urządzenia do leczenia guzów, głównie nowotworowych w Stanach.

Przewagą Echolasera nad innymi inwazyjnymi metodami leczenia guzów nowotworach jest jego całkowite bezpieczeństwo, możliwość operowania w miejscach trudnodostępnych, możliwość operowania guzów dotychczas uznanych za nieoperacyjne
Operacja przy użyciu Echolasera odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może opuścić szpital już na drugi dzień. Standardowy czas trwania zabiegu to około 6 minut.

Za https://www.termedia.pl/onkologia/Prof-W...29201.html
No i już po pierwszych w Polsce zabiegach ( w tym na prostacie) z użyciem Echolasera.

Zabiegi przeprowadzono w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej „Zastosowanie mikroinwazyjnej terapii cienkoigłowej z użyciem echolasera do operacji guzów tkanek miękkich, m.in. tarczycy, prostaty, wątroby”, która w poniedziałek odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

Operacje, które uczestnicy konferencji mogli oglądać na żywo, wykonały polsko-włoskie zespoły chirurgów. Zoperowano pacjentów z guzami tarczycy, prostaty i wątroby.

Echolaser to urządzenie umożliwiające przeprowadzanie mikroinwazyjnych zabiegów termoterapii z użyciem ultradźwięków. To małoinwazyjna technika, w której do usuwania guzów nowotworowych wykorzystywane są igły o średnicy 0,8 mm.

Dyrektor szpitala prof. Wojciech Witkiewicz podkreślił, że zaprezentowana technologia jest bardzo obiecująca. – Zastosowanie echolasera pozwala na szybkie, nieinwazyjne usuwanie nawet takich guzów, które do tej pory były, z różnych powodów, poza zasięgiem operatora. Dodatkowo, dzięki temu, że zabieg wykonywany jest przy użyciu igieł cieńszych niż 1 mm, większość operacji może być przeprowadzana bez znieczulenia – nawet miejscowego – powiedział prof. Witkiewicz.

Dodał, że zastosowanie tej techniki nie wymaga przecinania powłok oraz umożliwiają oszczędzanie operowanych organów. – Operacje praktycznie nie są obciążające dla pacjentów, pozwalają też na błyskawiczną rekonwalescencję i szybkie opuszczenie szpitala – zaznaczył profesor.

Przeprowadzone w poniedziałek we Wrocławiu operacje były pierwszymi w Polsce zabiegami z wykorzystaniem tego urządzenia. Nie jest ono zarejestrowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Jak podali organizatorzy konferencji, echolaser wykorzystywany jest przez szpitale na terenie Europy, prowadzone są też starania o jego rejestrację w Stanach Zjednoczonych.

Całość artykułu:
https://wroclaw.tvp.pl/36070498/echolase...zy-w-kraju

Strona szpitala we Wrocławiu i kolejny artykuł o wykonanych zabiegach i przyszłości Echolasera
http://wssk.wroc.pl/nasz-szpital/aktualn...echolasera
Oddział urologii szpitala św. Anny w Piasecznie, EMC Piaseczno, jako pierwszy(?*) ośrodek w Polsce wprowadza leczenie fokalne prostaty przy pomocy Echolasera. 
Jest to innowacyjna metoda polegająca na punktowym neutralizowaniu zmiany nowotworowej w gruczole krokowym.

Szpital św. Anny wprowadził procedurę zabiegów punktowych, realizowanych za pomocą lasera i precyzyjnie wymierzonych w ogniska nowotworu. – Innowacyjność tej metody polega m.in. na tym, że bardzo ogranicza ona ryzyko możliwych powikłań – wyjaśnia doktor Marek Zawadzki, ordynator oddziału urologii szpitala św. Anny w Piasecznie. – Aż 60-70 proc. mężczyzn nie ma wzwodu po wycięciu nowotworu gruczołu krokowego, a 10 proc. nie trzyma moczu. Te statystyki są porażające. Dlatego lekarze urolodzy poszukują skutecznych metod leczenia ogniskowego. Wszystkie one mają wspólny mianownik: nie prowadzą do usunięcia prostaty, a likwidują ognisko raka. Dzięki temu nie niszczy się nerwów odpowiedzialnych za wzwód oraz zwieracza, odpowiedzialnego z kolei za trzymanie moczu.

Jak wygląda leczenie fokalne?

Sam zabieg trwa około 60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym pod kontrolą anestezjologa. Polega na przezkroczowej aplikacji energii (laser), która trafia w źródło nowotworu, całkowicie niszcząc go lub spowalniając zmiany. Pacjenci po takim zabiegu opuszczają szpital jeszcze tego samego lub następnego dnia, szybko dochodząc do siebie.

Całość artykułu w linku https://piasecznonews.pl/punktowe-usuwan...iasecznie/

Strona szpitala https://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/pia...cholaserem

Tylko nadal nie wiemy, czy zabieg jest w koszyku świadczeń, czy komercyjnym.

PS.
* Znak zapytania od admina